Overheid.nl| Zoekpagina

De wegwijzer naar informatie en diensten van alle overheden

Naar zoeken

Verdrag inzake het behoud van wilde dieren en planten en hun natuurlijk leefmilieu in Europa, Bern, 19-09-1979

Geldend van 04-03-1999 t/m heden

Verdrag inzake het behoud van wilde dieren en planten en hun natuurlijk leefmilieu in Europa

Authentiek : EN

Convention on the conservation of European wildlife and natural habitats

Preamble

The member States of the Council of Europe and the other signatories hereto,

Considering that the aim of the Council of Europe is to achieve a greater unity between its members;

Considering the wish of the Council of Europe to co-operate with other States in the field of nature conservation;

Recognising that wild flora and fauna constitute a natural heritage of aesthetic, scientific, cultural, recreational, economic and intrinsic value that needs to be preserved and handed on to future generations;

Recognising the essential role played by wild flora and fauna in maintaining biological balances;

Noting that numerous species of wild flora and fauna are being seriously depleted and that some of them are threatened with extinction;

Aware that the conservation of natural habitats is a vital component of the protection and conservation of wild flora and fauna;

Recognising that the conservation of wild flora and fauna should be taken into consideration by the governments in their national goals and programmes, and that international co-operation should be established to protect migratory species in particular;

Bearing in mind the widespread requests for common action made by governments or by international bodies, in particular the requests expressed by the United Nations Conference on the Human Environment 1972 and the Consultative Assembly of the Council of Europe;

Desiring particularly to follow, in the field of wildlife conservation, the recommendations of Resolution No. 2 of the Second European Ministerial Conference on the Environment,

Have agreed as follows:

CHAPTER I. General Provisions

Article 1

  • 1 The aims of this Convention are to conserve wild flora and fauna and their natural habitats, especially those species and habitats whose conservation requires the co-operation of several States, and to promote such co-operation.

  • 2 Particular emphasis is given to endangered and vulnerable species, including endangered and vulnerable migratory species.

Article 2

The Contracting Parties shall take requisite measures to maintain the population of wild flora and fauna at, or adapt it to, a level which corresponds in particular to ecological, scientific and cultural requirements, while taking account of economic and recreational requirements and the needs of sub-species, varieties or forms at risk locally.

Article 3

  • 1 Each Contracting Party shall take steps to promote national policies for the conservation of wild flora, wild fauna and natural habitats, with particular attention to endangered and vulnerable species, especially endemic ones, and endangered habitats, in accordance with the provisions of this Convention.

  • 2 Each Contracting Party undertakes, in its planning and development policies and in its measures against pollution, to have regard to the conservation of wild flora and fauna.

  • 3 Each Contracting Party shall promote education and disseminate general information on the need to conserve species of wild flora and fauna and their habitats.

CHAPTER II. Protection of habitats

Article 4

  • 1 Each Contracting Party shall take appropriate and necessary legislative and administrative measures to ensure the conservation of the habitats of the wild flora and fauna species, especially those specified in the Appendices I and II, and the conservation of endangered natural habitats.

  • 2 The Contracting Parties in their planning and development policies shall have regard to the conservation requirements of the areas protected under the preceding paragraph, so as to avoid or minimise as far as possible any deterioration of such areas.

  • 3 The Contracting Parties undertake to give special attention to the protection of areas that are of importance for the migratory species specified in Appendices II and III and which are appropriately situated in relation to migration routes, as wintering, staging, feeding, breeding or moulting areas.

  • 4 The Contracting Parties undertake to co-ordinate as appropriate their efforts for the protection of the natural habitats referred to in this Article when these are situated in frontier areas.

CHAPTER III. Protection of species

Article 5

Each Contracting Party shall take appropriate and necessary legislative and administrative measures to ensure the special protection of the wild flora species specified in Appendix I. Deliberate picking, collecting, cutting or uprooting of such plants shall be prohibited. Each Contracting Party shall, as appropriate, prohibit the possession or sale of these species.

Article 6

Each Contracting Party shall take appropriate and necessary legislative and administrative measures to ensure the special protection of the wild fauna species specified in Appendix II. The following will in particular be prohibited for these species:

  • a. all forms of deliberate capture and keeping and deliberate killing;

  • b. the deliberate damage to or destruction of breeding or resting sites;

  • c. the deliberate disturbance of wild fauna, particularly during the period of breeding, rearing and hibernation, insofar as disturbance would be significant in relation to the objectives of this Convention;

  • d. the deliberate destruction or taking of eggs from the wild or keeping these eggs even if empty;

  • e. the possession of and internal trade in these animals, alive or dead, including stuffed animals and any readily recognisable part or derivative thereof, where this would contribute to the effectiveness of the provisions of this Article.

Article 7

  • 1 Each Contracting Party shall take appropriate and necessary legislative and administrative measures to ensure the protection of the wild fauna species specified in Appendix III.

  • 2 Any exploitation of wild fauna specified in Appendix III shall be regulated in order to keep the populations out of danger, taking into account the requirements of Article 2.

  • 3 Measures to be taken shall include:

    • a. closed seasons and/or other procedures regulating the exploitation;

    • b. the temporary or local prohibition of exploitation, as appropriate, in order to restore satisfactory population levels;

    • c. the regulation as appropriate of sale, keeping for sale, transport for sale or offering for sale of live and dead wild animals.

Article 8

In respect of the capture or killing of wild fauna species specified in Appendix III and in cases where, in accordance with Article 9, exceptions are applied to species specified in Appendix II, Contracting Parties shall prohibit the use of all indiscriminate means of capture and killing and the use of all means capable of causing local disappearance of, or serious disturbance to, populations of a species, and in particular, the means specified in Appendix IV.

Article 9

  • 1 Each Contracting Party may make exceptions from the provisions of Articles 4, 5, 6, 7 and from the prohibition of the use of the means mentioned in Article 8 provided that there is no other satisfactory solution and that the exception will not be detrimental to the survival of the population concerned:

    • - for the protection of flora and fauna;

    • - to prevent serious damage to crops, livestock, forests, fisheries, water and other forms of property;

    • - in the interests of public health and safety, air safety or other overriding public interests;

    • - for the purposes of research arid education, of repopulation, of reintroduction and for the necessary breeding;

    • - to permit, under strictly supervised conditions, on a selective basis and to a limited extent, the taking, keeping or other judicious exploitation of certain wild animals and plants in small numbers.

  • 2 The Contracting Parties shall report every two years to the Standing Committee on the exceptions made under the preceding paragraph. These reports must specify:

    • - the populations which are or have been subject to the exceptions, and, when practical, the number of specimens involved;

    • - the means authorised for the killing or capture;

    • - the conditions of risk and the circumstances of time and place under which such exceptions were granted;

    • - the authority empowered to declare that these conditions have been fulfilled, and to take decisions in respect of the means that may be used, their limits and the persons instructed to carry them out;

    • - the controls involved.

CHAPTER IV. Special provisions for migratory species

Article 10

  • 1 The Contracting Parties undertake, in addition to the measures specified in Articles 4, 6, 7 and 8, to co-ordinate their efforts for the protection of the migratory species specified in Appendices II and III whose range extends into their territories.

  • 2 The Contracting Parties shall take measures to seek to ensure that the closed seasons and/or other procedures regulating the exploitation established under paragraph 3.a of Article 7 are adequate and appropriately disposed to meet the requirements of the migratory species specified in Appendix III.

CHAPTER V. Supplementary provisions

Article 11

  • 1 In carrying out the provisions of this Convention, the Contracting Parties undertake:

    • a. to co-operate whenever appropriate and in particular where this would enhance the effectiveness of measures taken under other articles of this Convention;

    • b. to encourage and co-ordinate research related to the purposes of this Convention.

  • 2 Each Contracting Party undertakes:

    • a. to encourage the reintroduction of native species of wild flora and fauna when this would contribute to the conservation of an endangered species, provided that a study is first made in the light of the experiences of other Contracting Parties to establish that such reintroduction would be effective and acceptable;

    • b. to strictly control the introduction of non-native species.

  • 3 Each Contracting Party shall inform the Standing Committee of the species receiving complete protection on its territory and not included in Appendices I and II.

Article 12

The Contracting Parties may adopt stricter measures for the conservation of wild flora and fauna and their natural habitats than those provided under this Convention.

CHAPTER VI. Standing Committee

Article 13

  • 1 For the purposes of this Convention, a Standing Committee shall be set up.

  • 2 Any Contracting Party may be represented on the Standing Committee by one or more delegates. Each delegation shall have one vote. Within the areas of its competence, the European Economic Community shall exercise its right to vote with a number of votes equal to the number of its member States which are Contracting Parties to this Convention; the European Economic Community shall not exercise its right to vote in cases where the member States concerned exercise theirs, and conversely.

  • 3 Any member State of the Council of Europe which is not a Contracting Party to the Convention may be represented on the Committee as an observer.

    The Standing Committee may, by unanimous decision, invite any non-member State of the Council of Europe which is not a Contracting Party to the Convention to be represented by an observer at one of its meetings.

    Any body or agency technically qualified in the protection, conservation or management of wild fauna and flora and their habitats, and belonging to one of the following categories:

    • a. international agencies or bodies, either governmental or non-governmental, and national governmental agencies or bodies;

    • b. national non-governmental agencies or bodies which have been approved for this purpose by the State in which they are located,

    may inform the Secretary General of the Council of Europe, at least three months before the meeting of the Committee, of its wish to be represented at that meeting by observers. They shall be admitted unless, at least one month before the meeting, one-third of the Contracting Parties have informed the Secretary General of their objection.

  • 4 The Standing Committee shall be convened by the Secretary General of the Council of Europe. Its first meeting shall be held within one year of the date of the entry into force of the Convention. It shall subsequently meet at least every two years and whenever a majority of the Contracting Parties so request.

  • 5 A majority of the Contracting Parties shall constitute a quorum for holding a meeting of the Standing Committee.

  • 6 Subject to the provisions of this Convention, the Standing Committee shall draw up its own Rules of Procedure.

Article 14

  • 1 The Standing Committee shall be responsible for following the application of this Convention. It may in particular:

    • - keep under review the provisions of this Convention, including its Appendices, and examine any modifications necessary;

    • - make recommendations to the Contracting Parties concerning measures to be taken for the purposes of this Convention;

    • - recommend the appropriate measures to keep the public informed about the activities undertaken within the framework of this Convention;

    • - make recommendations to the Committee of Ministers concerning non-member States of the Council of Europe to be invited to accede to this Convention;

    • - make any proposal for improving the effectiveness of this Convention, including proposals for the conclusion, with the States which are not Contracting Parties to the Convention, of agreements that would enhance the effective conservation of species or groups of species.

  • 2 In order to discharge its functions, the Standing Committee may, on its own initiative, arrange for meetings of groups of experts.

Article 15

After each meeting, the Standing Committee shall forward to the Committee of Ministers of the Council of Europe a report on its work and on the functioning of the Convention.

CHAPTER VII. Amendments

Article 16

  • 1 Any amendment to the articles of this Convention proposed by a Contracting Party or the Committee of Ministers shall be communicated to the Secretary General of the Council of Europe and forwarded by him at least two months before the meeting of the Standing Committee to the member States of the Council of Europe, to any signatory, to any Contracting Party, to any State invited to sign this Convention in accordance with the provisions of Article 19 and to any State invited to accede to it in accordance with the provisions of Article 20.

  • 2 Any amendment proposed in accordance with the provisions of the preceding paragraph shall be examined by the Standing Committee which:

    • a. for amendments to Articles 1 to 12, shall submit the text adopted by a three-quarters majority of the votes cast to the Contracting Parties for acceptance;

    • b. for amendments to Articles 13 to 24, shall submit the text adopted by a three-quarters majority of the votes cast to the Committee of Ministers for approval. After its approval, this text shall be forwarded to the Contracting Parties for acceptance.

  • 3 Any amendment shall enter into force on the thirtieth day after all the Contracting Parties have informed the Secretary General that they have accepted it.

  • 4 The provisions of paragraphs 1, 2.a and 3 of this Article shall apply to the adoption of new Appendices to this Convention.

Article 17

  • 1 Any amendment to the Appendices of this Convention proposed by a Contracting Party or the Committee of Ministers shall be communicated to the Secretary General of the Council of Europe and forwarded by him at least two months before the meeting of the Standing Committee to the member States of the Council of Europe, to any signatory, to any Contracting Party, to any State invited to sign this Convention in accordance with the provisions of Article 19 and to any State invited to accede to it in accordance with the provisions of Article 20.

  • 2 Any amendment proposed in accordance with the provisions of the preceding paragraph shall be examined by the Standing Committee, which may adopt it by a two-thirds majority of the Contracting Parties. The text adopted shall be forwarded to the Contracting Parties.

  • 3 Three months after its adoption by the Standing Committee and unless one-third of the Contracting Parties have notified objections, any amendment shall enter into force for those Contracting Parties which have not notified objections.

CHAPTER VIII. Settlement of disputes

Article 18

  • 1 The Standing Committee shall use its best endeavours to facilitate a friendly settlement of any difficulty to which the execution of this Convention may give rise.

  • 2 Any dispute between Contracting Parties concerning the interpretation or application of this Convention which has not been settled on the basis of the provisions of the preceding paragraph or by negotiation between the parties concerned shall, unless the said parties agree otherwise, be submitted, at the request of one of them, to arbitration. Each party shall designate an arbitrator and the two arbitrators shall designate a third arbitrator. Subject to the provisions of paragraph 3 of this Article, if one of the parties has not designated its arbitrator within the three months following the request of arbitration, he shall be designated at the request of the other party by the President of the European Court of Human Rights within a further three months’ period. The same procedure shall be observed if the arbitrators cannot agree on the choice of the third arbitrator within the three months following the designation of the two first arbitrators.

  • 3 In the event of a dispute between two Contracting Parties one of which is a member State of the European Economic Community, the latter itself being a Contracting Party, the other Contracting Party shall address the request for arbitration both to the member State and to the Community, which jointly, shall notify it, within two months of receipt of the request, whether the member State or the Community, or the member and the Community jointly, shall be party to the dispute. In the absence of such notification within the said time limit, the member State and the Community shall be considered as being one and the same party to the dispute for the purposes of the application of the provisions governing the constitution and procedure of the arbitration tribunal. The same shall apply when the member State and the Community jointly present themselves as party to the dispute.

  • 4 The arbitration tribunal shall draw up its own Rules of Procedure. Its decisions shall be taken by majority vote. Its award shall be final and binding.

  • 5 Each party to the dispute shall bear the expenses of the arbitrator designated by it and the parties shall share equally the expenses of the third arbitrator, as well as other costs entailed by the arbitration.

CHAPTER IX. Final Provisions

Article 19

  • 1 This Convention shall be open for signature by the member States of the Council of Europe and non-member States which have participated in its elaboration and by the European Economic Community.

    Up until the date when the Convention enters into force, it shall also be open for signature by any other State so invited by the Committee of Ministers.

    The Convention is subject to ratification, acceptance or approval. Instruments of ratification, acceptance or approval shall be deposited with the Secretary General of the Council of Europe.

  • 2 The Convention shall enter into force on the first day of the month following the expiry of a period of three months after the date on which five States, including at least four member States of the Council of Europe, have expressed their consent to be bound by the Convention in accordance with the provisions of the preceding paragraph.

  • 3 In respect of any signatory State or the European Economic Community which subsequently express their consent to be bound by it, the Convention shall enter into force on the first day of the month following the expiry of a period of three months after the date of the deposit of the instrument of ratification, acceptance or approval.

Article, 20

  • 1 After the entry into force of this Convention, the Committee of Ministers of the Council of Europe, after consulting the Contracting Parties, may invite to accede to the Convention any non-member State of the Council which, invited to sign in accordance with the provisions of Article 19, has not yet done so, and any other non-member State.

  • 2 In respect of any acceding State, the Convention shall enter into force on the first day of the month following the expiry of a period of three months after the date of the deposit of the instrument of accession with the Secretary General of the Council of Europe.

Article 21

  • 1 Any State may, at the time of signature or when depositing its instrument of ratification, acceptance, approval or accession, specify the territory or territories to which this Convention shall apply.

  • 2 Any Contracting Party may, when depositing its instrument of ratification, acceptance, approval or accession or at any later date, by declaration addressed to the Secretary General of the Council of Europe, extend the application of this Convention to any other territory specified in the declaration and for whose international relations it is responsible or on whose behalf it is authorised to give undertakings.

  • 3 Any declaration made under the preceding paragraph may, in respect of any territory mentioned in such declaration, be withdrawn by notification addressed to the Secretary General. Such withdrawal shall become effective on the first day of the month following the expiry of a period of six months after the date of receipt of the notification by the Secretary General.

Article 22

  • 1 Any State may, at the time of signature or when depositing its instrument of ratification, acceptance, approval or accession, make one or more reservations regarding certain species specified in Appendices I to III and/or, for certain species mentioned in the reservation or reservations, regarding certain means or methods of killing, capture and other exploitation listed in Appendix IV. No reservations of a general nature may be made.

  • 2 Any Contracting Party which extends the application of this Convention to a territory mentioned in the declaration referred to in paragraph 2 of Article 21 may, in respect of the territory concerned, make one or more reservations in accordance with the provisions of the preceding paragraph.

  • 3 No other reservation may be made.

  • 4 Any Contracting Party which has made a reservation under paragraphs 1 and 2 of this Article may wholly or partly withdraw it by means of a notification addressed to the Secretary General of the Council of Europe. Such withdrawal shall take effect as from the date of receipt of the notification by the Secretary General.

Article 23

  • 1 Any Contracting Party may, at any time, denounce this Convention by means of a notification addressed to the Secretary General of the Council of Europe.

  • 2 Such denunciation shall become effective on the first day of the month following the expiry of a period of six months after the date of receipt of the notification by the Secretary General.

Article 24

The Secretary General of the Council of Europe shall notify the member States of the Council of Europe, any signatory State, the European Economic Community if a signatory of this Convention and any Contracting Party of:

  • a. any signature;

  • b. the deposit of any instrument of ratification, acceptance, approval or accession;

  • c. any date of entry into force of this Convention in accordance with Articles 19 and 20;

  • d. any information forwarded under the provisions of paragraph 3 of Article 13;

  • e. any report established in pursuance of the provisions of Article 15;

  • f. any amendment or any new Appendix adopted in accordance with Articles 16 and 17 and the date on which the amendment or new Appendix comes into force;

  • g. any declaration made under the provisions of paragraphs 2 and 3 of Article 21;

  • h. any reservation made under the provisions of paragraphs 1 and 2 of Article 22;

  • i. the withdrawal of any reservation carried out under the provisions of paragraph 4 of Article 22;

  • j. any notification made under the provisions of Article 23 and the date on which the denunciation takes effect.

IN WITNESS WHEREOF the undersigned, being duly authorised thereto, have signed this Convention.

DONE at Bern, this 19th day of September 1979, in English and French, both texts being equally authentic, in a single copy which shall be deposited in the archives of the Council of Europe. The Secretary General of the Council of Europe shall transmit certified copies to each member State of the Council of Europe, to any signatory State, to the European Economic Community if a signatory and to any State invited to sign this Convention or to accede thereto.

Appendix I. Strictly protected flora species

Algae

Caulerpa ollivieri (for the Mediterranean)

Cystoseira amentacea (inclus var. stricta et var. spicata) (for the Mediterranean)

Cystoseira mediterranea (for the Mediterranean)

Cystoseira sedoides (for the Mediterranean)

Cystoseira spinosa (inclus C. adriatica) (for the Mediterranean)

Cystoseira zosteroides (for the Mediterranean)

Goniolithon byssoides (for the Mediterranean)

Laminaria rodriquezii (for the Mediterranean)

Laminaria ochroleuca (for the Mediterranean)

Lithophyllum lichenoides (for the Mediterranean)

Ptilophora mediterranea (for the Mediterranean)

Schimmelmannia schousboei = S. ornata (for the Mediterranean)

Phanerogamia

Cymodocea nodosa (or the Mediterranean)

Posidonia oceanica (for the Mediterranean)

Zostera marina (for the Mediterranean)

PTERIDOPHYTA

ASPLENIACEAE

Asplenium hemoionitis L.

Asplenium jahandiezii (Litard.) Rouy

BLECHNACEAE

Woodwardia radicans (L.) Sm.

DICKSONIACEAE

Culcita macrocarpa C. Presl

DRYOPTERIDACEAE

Dryopteris corleyi Fraser-Jenk.

HYMENOPHYLLACEAE

Trichomanes speciosum Willd.

ISOETACEAE

Isoetes boryana Durieu

Isoetes malinverniana Ces. & De Not.

MARSILEACEAE

Marsilea batardae Launert

Marsilea quadrifolia L.

Marsilea strigosia Willd.

Pilularia minuta Duriue ex.Braun

OPHIOGLOSSACEAE

Botrychium matricariifolium A. Braun ex Koch

Botrychium multifidum (S. G. Gmelin) Rupr.

Botrychium simplex Hitchc.

Ophioglossum polyphyllum A.Braun

SALVINIACEAE

Salvinia natanas (L.) All.

GYMNOSPINACEAE

Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei

ANGIOSPERMAE

ALISMATACEAE

Alisma wahlenbergii (O.R. Holmb.) Juz.

Caldesia parnassifolia (L.) Parl.

Luronium natans (L.) Raf.

AMARYLLIDACEAE

Leucojum nicaeense Ard.

Narcissus angustifolius Curt.

Narcissus longispathus Pugsley

Narcissus nevadensis Pugsley

Narcissus scaberalus Henriq.

Narcissus triandus L.

Narcissus virdiflorus Schousboe

Sternbergia candida B. Mathew & Baytop

APOCYNACEAE

Rhazya orientalis (Decaisne) A.DC.

ARACEAE

Arum purpureospathum Boyce

ARISTOLOCHIACEAE

Aristolochia samsunensis Davis

BORAGINACEAE

Alkanna pinardii Boiss.

Anchuna crispa Viv. (inclu. A. litoreae)

Lithodora nitida (H. Ern) R. Fernandes

Myosotis rehsteineri Wartm.

Omphalodes kuzinskyana Willk.

Omphalodes litorralis Lełim.

Onosma halophlium Boiss. & Heldr.

Onosma proponticum Aznav.

Onosma troodi Kotschy

Solenanthus ałbanicus (Degen et al.) Degen & Baldacci

Symphytum cycladense Pawl.

CAMPANULACEAE

Asyneuma giganteum (Boiss.) Bornm.

Campanula abietina Griseb. et Schenk.

Campanula damboldtiana Davis

Campanula gelida Kovanda

Campanula lanata Friv.

Campanula lycica Sorger & Kit Tan

Campanula morettiana Reichenb.

Campanula romanica Savul.

Campanula sabatia De Not.

Jasione lusitanica A.DC.

Physoplexis comosa (L.) Schur

Trachelium asperuloides Boiss. & Orph.

CARYOPHYLLACEAE

Arenaria nevadensis Boiss. & Reuter

Arenaria provincialis Chater & Halliday

Cerastium alsinifolium Tausch

Dianthus hypanicus Andrz.

Dianthus nitidus Waldst. et Kit.

Dianthus rupicola Biv.

Dianthus serotinus Waldst. et Kit.

Dianthus urumoffii Stoj. et Acht.

Gypsophiła papillosa P. Porta

Herniaria algarvica Chaudri

Herniaria maritima Link

Minuartia smejkalii Dvorakova

Moehringia hypanica Grynj. et Klok.

Moehringia jankae Griseb. ex Janka

Moehringia fontqueri Pau

Moehringia tomrnasinii Marches.

Petrocoptis grandiflora Rothm.

Petrocoptis montsicciana O. Bolos Rivas Mart.

Petrocoptis pseudoviscosa Femandez Casas

Saponaria halophila Hedge & Hub.-Mor.

Silene cretacea Fisch. ex Spreng.

Silene furcata Raf. subsp. angustiflora (Rupr.) Walters

Silene haussknechtii Heldr. ex Hausskn.

Silene hifacensis Rouy ex Willk.

Silene holzmannii Heldr. ex Boiss.

Silene mariana Pau

Silene orphanidis Boiss.

Silene pompeiopolitana Gay ex Boiss.

Silene rothmaleri Pinto da Silva.

Silene salsuginea Hub.-Mor.

Silene sangaria Coode & Cullen

Silene velutina Pourret ex Loisel.

CHENOPODIACEAE

Beta adanensis Pamuk. apud Aellen

Beta trojana Pamuk. apud Aellen

Kalidiopsis wagenitzii Aellen

Kochia saxicola Guss.

Microcnemum coralloides (Loscos & Pardo) subsp. anatolicum

Wagenitz

Salicornia veneta Pignatti & Lausi

Salsola anatolica Aellen

Suaeda cucullata Aellen

CISTACEAE

Helianthemum alypoides Losa & Rivas Goday

Helianthemum arcticum (Grosser) Janch.

Helianthemum caput-felis Boiss.

Tuberaria major (Willk.) Pinto da Silva & Roseira

COMPOSITAE

Andryala levitomentosa (E. I. Nayardy) P. D. Sell

Anthemis trotzkiana Claus ex Bunge.

Achillea glaberrima Klok.

Achillea thracica Velen.

Anacyclus latealatus Hub.-Mor.

Anthemis glaberrima (Rech·f.) Greuter

Anthemis halophila Boiss. & Bal.

Artemisia granatensis Boiss.

Artemisia insipida Vill.

Artemisia laciniata Willd.

Artemisia pancicii (Janka) Ronn.

Aster pyrenaeus Desf. ex DC.France,

Aster sibiricus L.

Carduus myriacanthus Salzm. ex DC.

Carlina diae (Rech.f.) Meusel & Kastener

Centaurea akamantis

Centaurea alba L. subsp. heldreichii (Halacsy) Dostal (Centaurea heldreichii Halacsy)

Centaurea alba L. subsp. princeps (Boiss. & Heldr.) Gugler (Centaurea princeps Boiss. & Heldr.)

Centaurea attica Nyman subsp. megarensis (Halacsy & Hayek) Dostal (Centaurea megarensis Halacsy & Hayek)

Centaurea balearica J.D. Rodriguez

Centaurea borjae Valdes-Benn. & Rivas Goday

Centaurea citricolor Font Quer

Centaurea corymbosa Pourret

Centaurea dubjanskyi Iljin.

Centaurea hermannii F. Hermann

Centaurea horrida Badaro

Centaurea jankae Brandza

Centaurea kalambakensis Freyn & Sint.

Centaurea kartschiana Scop.

Centaurea lactiflora Halacsy

Centaurea niederi Heldr.

Centaurea peucedanifolia Boiss. & Orph.

Centaurea pineticola Iljin.

Centaurea pinnata Pau

Centaurea pontica Prodan & E. I. Nayardy

Centaurea pseudoleucolepis Kleop

Centaurea pulvinata (G. Blanca) G. Blanca

Centaurea tchihatcheffii Fich. & Mey.

Crepis crocifolia Boiss. & Heldr.

Crepis granatensis (Willk.) G. Blanca & M. Cueto

Crepis purpurea Willd. Bieb

Dendranthema zawadskyi (Herb.) Tzvel.

Erigeron frigidus Boiss. ex DC.

Helichrysum sibthorpii Rouy

Hymenostemma pseudanthemis (Kunze) Willd.

Jurinea cyanoides (L.) Reichenb.

Jurinea fontqueri Cuatrec.

Lagoseris purpurea (Willd.) Boiss.

Lamyropsis microcephala (Moris) Dittrich & Greuter

Leontodon boryi Boiss. ex DC.

Leontodon microcephalus (Boiss. ex DC.) Boiss.

Leontodon siculus (Guss.) Finch & Sell

Ligularia sibirica (L.) Cass.**

Picris willkommii (Schultz Bip.) Nyman

Santolina elegans Boiss. ex DC.

Senecio elodes Boiss. ex DC.

Senecio nevadensis Boiss. & Reuter

Serratula tanaitica P. Smirn.

Sonchus erzincanicus Matthews

Wagenitzia lancifolia (Sieber ex Sprengel) Dostal

CONVOLVULACEAE

Convolvulus argyrothamnos Greuter

Convolvulus pulvinatus Sa’ad

CRUCIFERAE

Alyssum akamasicum B. L. Burtt

Alyssum borzaeanum E. I. Nayardy

Alyssum pyrenaicum Lapeyr. (Ptilotrichum pyrenaicum (Lapeyr.) Boiss.)

Arabis kennedyae Meikle

Armoracia macrocarpa (Waldst. & Kit.) Kit. ex Baumg.

Aurinia uechtritziana (Bornm.) Cullen et T. R. Dudley

Biscutella neustriaca Bonnet

Boleum asperum (Pers.) Desvaux

Brassica glabrescens Poldini

Brassica hilarionis Post

Brassica sylvestris (l.) Mill. subsp. taurica Tzvel.

Brassica insularis Moris

Brassica macrocarpa Guss.

Braya purpurasceus (R.Br.) Bunge

Cochlearia polonica Frohlich

Crambe koktebelica (Junge) N. Busch.

Coincya rupestris Rouy (Hutera rupestris P. Porta)

Coronopus navasii Pau

Crambe litwinonowii K. Gross.

Diplotaxis ibicensis (Pau) Gomez-Campo

Diplotaxis siettiana Maire

Draba dorneri Heuffel

Erucastrum palustre (Pirona) Vis.

Erysimum pieninicum (Zapal.) Pawl.

Iberis arbuscula Runemark

Ionopsidium acaule (Desf.) Reichemb.

Ionopsidium savianum (Caruel) Ball ex Arcang.

Lepidium turczaninowii Lipsky.

Murbeckiella sousae Rothm.

Schivereckia podolica (Besser) Andrz.

Sisymbrium cavanillesianum Valdes & Castroviejo (S. matritense P.W. Ball & Heywood)

Sisymbrium confertum Stev.

Sisymbrium supinum L.

Thlaspi cariense A. Carlström

Thlaspi jankae A. Kern

CYPERACEAE

Carex secalina Willd. ex Wahlenb.

Eleocharis carniolica Koch

DIOSCOREACEAE

Borderea chouardii (Gaussen) Heslot

DIPSACACEAE

Dipsacus cephalarioides Mathews & Kupicha

DROSERACEAE

Aldrovanda vesiculosa L.

EUPHORBIACEAE

Euphorbia margalidiana Kuhbier & Lewejohann

Euphprbia nevadensis Boiss. & Reuter

GENTIANACEAE

Centaurium rigualii Esteve Chueca

Centaurium somedanum Lainz

Gentiana ligustica R. de Vilm. Chopinet

Gentianella anglica (Pugsley) E. R Warburg

GERANIACEAE

Erodium astragaloides Boiss. & Reuter

Erodium chrysanthum L’Herit. ex DC.

Erodium paularense Fernandez-Gonzalez & Izco

Erodium rupicola Boiss.

GESNERIACEAE

Haberlea rhodopensis Friv.

Jankaea heldreichii (Boiss.) Boiss.

Ramonda serbica Pancic

GRAMINEAE

Avenula hackelii (Henriq.) Holub

Bromus bromoideus (Lej.) Crepin

Bromus grossus Desf. ex DC.

Bromus interruptus (Hackel) Druce

Bromus moesiacus Velen.

Bromus psammophilus P. M. Smith

Coleanthus subtilis (Tratt.) Seidl

Eremopoa mardinensis R. Mill

Gaudinia hispanica Stace & Tutin

Micropyropsis tuberosa Romero-Zarco Gabezudo

Poa granitica Br- Bl.

Poa riphaea (Ascherson et Graebner) Fritsch

Puccinellia pungens (Pau) Paunero

Stipa austroitalica Martinovsky

Stipa bavarica Martinovsky & H. Scholz

Stipa danubialis Dihoru & Roman

Stipa styriaca Martinovsky

Stipa syreistschikowii P. Smirn.

Trisetum subalpestre (Hartm.) Neuman

GROSSULARIACEAE

Ribes sardoum Martelli

HYPERICACEAE

Hypericum aciferum (Greuter) N. K. B. Robson

Hypericum salsugineum Robson & Hub.-Mor.

IRIDACEAE

Crocus abantensis T. Baytop & Mathew

Crocus cyprius Boiss. & Kotschy

Crocus etrascus Parl.

Crocus hartmannianus Holmboe

Crocus robertianus C. D. Brickell

Gladiolus felicis Mirek

Iris marsica Ricci & Colasante

LABIATAE

Dracocephalum austriacum L.

Dracocephalum ruyschiana L.

Micromeria taygetea P. H. Davis

Nepeta dirphya (Boiss.) Heldr. ex Halacsy

Nepeta sphaciotica P. H. Davis

Origanum cordifolium (Auch. & Montbr.) Vogel (Amaracus cordifolium Montr. & Auch.)

Origanum dictamnus L.

Origanum scabrum Boiss. & Heldr

Phlomis brevibraceteata Turrill

Phlomis cypria Post

Rosmarinus tomentosus Huber-Morath & Maire

Salvia crassifolia Sibth. & Smith

Sideritis cypria Post

Sideritis incana L. ssp. glauca (Cav.) Malagarriga

Sideritis javalambrensis Pau

Sideritis serrata Cav. ex Lag.

Teucrium lepicephalum Pau

Teucrium charidemi Sandwith

Teucrium lamiifolium D’Urv.

Teucrium turredanum Losa & Rivas Goday

Thymus aznavourri Velen.

Thymus camphoratus Hoffmanns. & Link

Thymus camosus Boiss.

Thymus cephalotos L.

LEGUMINOSAE

Anthyllis hystrix Cardona, Contandr. & E. Sierra

Astragalus aitosensis Ivanisch.

Astragalus algarbiensis Coss. ex Bunge

Astragalus aquilanus Anzalone

Astragalus centralpinus Braun-Blanquet

Astragalus kungurensis Boriss.

Astragalus macrocarpus DC. subsp. lefkarensis Agerer-Kirchoff & Meikle

Astragalus maritimus Moris

Astragalus peterfii Jav.

Astragalus physocalyx Fischer

Astragalus psedopurpureus Gusul.

Astragalus setosulus Gontsch.

Astragalus tanaiticus C. Koch.

Astragalus tremolsianus Pau

Astragalus verrucosus Moris

Cytisus aeolicus Guss. ex Lindl.

Genista dorycnifolia Font Quer

Genista holopetala (Fleischm. ex Koch) Baldacci

Genista tetragona Bess.

Glycyrrhiza iconica Hub.-Mor.

Hedysarum razoumovianum Fisch. et Helm.

Ononis maweana Ball

Oxytropis deflexa (Pallas) DC. ssp. norvegica Nordh.

Sphaerophysa kotschyana Boiss.

Thermopsis turcica Kit Tan, Vural & Küçüködü

Trifolium banaticum (Heuffel) Majovsky

Trifolium pachycalyx Zoh.

Trifolium saxatile All.

Trigonella arenicola Hub.-Mor.

Trigonella halophila Boiss.

Trigonella polycarpa Boiss. & Heldr.

Vicia bifoliolata J. D. Rodriguez

LENTIBULARIACEAE

Pinguicula crystallina Sibth. & Sm.

Pinguicula nevadensis (Lindb.) Casper

LILIACEAE

Allium grosii Font Quer

Allium regelianum A. Beck.

Allium vuralii Kit Tan

Androcymbium europaeum (Lange) K. Richter

Androcymbium rechingeri Greuter

Asparagus lycaonicus Davis

Asphodelus bento-rainhae Pinto da Silva

Chionodoxa lochiae Meikle

Chionodoxa luciliae Boiss.

Colchicum arenarium Waldst. & Kit.

Colchicum corsicum Baker

Colchicum cousturieri Greuter

Colchicum davidovii Stef.

Colchicum fominii Bordz.

Colchicum micranthum Boiss.

Fritillaria conica Boiss.

Fritillaria drenovskii Degen & Stoy.

Fritillaria epirotica Turrill ex Rix

Fritillaria euboeica (Rix Doerfler) Rix

Fritillaria graeca Boiss.

Fritillaria montana Hoppe.

Fritillaria gussichiae (Degen & Doerfler) Rix

Fritillaria obliqua Ker-Gawl.

Fritillaria rhodocanakis Orph. ex Baker

Fritillaria tuntasia Heldr. ex Halacsy

Lilium jankae A. Kerner

Lilium rhodopaeum Delip.

Muscari gussonei (Parl.) Tod.

Ornithogalum reverchonii Lange

Scilla morrisii Meikle

Scilla odorata Link

Tulipa cypria Stapf

Tulipa goulimya Sealy & Turrill

Tulipa hungarica Borbas

Tulipa praecox Ten.

Tulipa sprengeri Baker

LINACEAE

Linum dolomiticum Borbas

LYTHRACEAE

Lythrum flexuosum Lag.

Lythrum thesioides M. Bieb.

MALVACEAE

Kosteletzkya pentacarpos (L.) Ledeb.

NAJADACEAE

Caulinia tenuissima (A. br. ex Magnus) Tzvel.

Najas flexilis (Willd.) Rostk. & W. L. Schmidt

Najas tenuissima (A. Braun) Magnus

ORCHIDACEAE

Cephalanthera cucullata Boiss & Heldr.

Comperia comperiana (Steven) Aschers. & Graebner

Cypripedium calceolus L.

Dactylorhiza chuhensis Renz & Taub.

Liparis loeselii (L.) Rich.

Ophrys argolica Fleischm.

Ophrys oestrifera Bieb.

Ophrys isaura Renz & Taub.

Ophrys kotschyi Fleischm. & Soo

Ophrys lunulata Parl.

Ophrys lycia Renz & Taub.

Ophrys taurica (Agg.) Nevski.

Orchis provincialis Balb.

Platanthera obtusata (Pursh) Lindl. subsp. oligantha (Turcz.) Hulten

Spiranthes aestivalis (Poiret) L. C. M. Richard

PAEONIACEAE

Paeonia cambessedesii (Willk.) Willk.

Paeonia clusii F. C. Stern subsp. rhodia (Stearn) Tzanoudakis

Paeonia officinalis L. subsp. banatica (Rochel) Soo

Paeonia paraassica Tzanoudakis

Paeonia tenuifolia L.

PALMAE

Phoenix theophrasti Greuter

PAPAVERACEAE

Papaver lapponicum (Tolm.) Nordh.

Rupicapnos africana (Lam.) Pomel

PLUMBAGINACEAE

Armeria pseudarmeria (Murray) Mansfeld

Armeria rouyana Daveau

Armeria soleirolii (Duby) Godron

Armeria velutina Welv. ex Boiss. & Reuter

Limonium anatolicum Hedge

Limonium tamaricoides Bokhari

POLEMONIACEAE

Polemonium boreale Adams

POLYGONACEAE

Polygonum praelongum Coode & Cullen

Rheum rhaponticum L.

Rumex rupestris Le Gall

PRIMULACEAE

Androsace cylindrica DC.

Androsace mathildae Levier

Androsace pyrenaica Lam.

Cyclamen coum Mill.

Cyclamen kuznetzovii Kotov et Czernova.

Cyclamen mirabile Hildebr.

Lysimachia minoricensis J. D. Rodriguez

Primula apennina Widmer

Primula deorum Velen.

Primula egaliksensis Wormsk.

Primula frondosa Janka

Primula glaucescens Moretti

Primula palinuri Petagna

Primula spectabilis Tratt.

Primula wulfeniana Scot subsp. baumgarteniana (Degen & Moesz) Ludi

Soldanella villosa Darracq

RANUNCULACEAE

Aconitum corsicum Gayer

Aconitum flerovii Steinb.

Aconitum lasiocarpum (Reichenb.) Gáyer

Adonis cyllenea Boiss, Heldr. & Orph.

Adonis distorta Ten.

Anemone uralense Nevski.

Aquilegia bertolonii Schott

Aquilegia kitaibelii Schott

Aquilegia ottonis subsp. taygetea (Orph.) Strid

Aquilegia pyrenaica D.C. subsp. cazorlensis (Heywood) Galiano & Rivas Martinez (Aquilegia cazorlensis Heywood)

Consolida samia R H. Davis

Delphinium caseyi B. L. Burtt

Pulsatilla grandis Wend. (Pulsatilla halleri (All.) Willd. subsp. grandis (Wend.) Meikle

Pulsatilla patens (L.) Miller

Pulsatilla slavica G. Reuss

Ranunculus fontamis C. Presl

Ranunculus kykkoensis Meikle

Ranunculus weyleri Mares

RESEDACEAE

Reseda decursiva Forssk. Gibraltar

ROSACEAE

Crataegus dikmensis Pojark

Geum bulgaricum Panc.

Potentilla delphinensis Gren. & Godron

Potentilla emilii-popii E. I. Nayardy

Potentilla silesiaca Uechtr.

Pyrus anatolica Browicz

RUBIACEAE

Galium cracoviense Ehrend.

Galium globuliferum Hub.-Mor & Reese

Galium litorale Guss.

Galium moldavicum (Dobrescu) Franco

Galium rhodopeum Velen.

Galium viridiflorum Boiss & Reuter

SANTALACEAE

Thesium ebracteatum Hayne

SAXIFRAGACEAE

Saxifraga berica (Beguinot) D. A. Webb

Saxifraga cintrana Kuzinsky ex Willk.

Saxifraga florulenta Moretti

Saxifraga hirculus L.

Saxifraga presolanensis Engl.

Saxifraga tombeanensis Boiss. ex Engl.

Saxifraga valdensis DC.

Saxifraga vayredana Luizet

SCROPHULARIACEAE

Antirrhinum charidemi Lange

Euphrasia marchesettii Wettst. ex Marches.

Linaria algarviana Chav.

Linaria ficalhoana Rouy

Linaria flava (Poiret) Desf.

Linaria hellenica Turril

Linaria loeselii Schweigger

Linaria ricardoi Cout.

Linaria tursica B. Valdes & Cabezudo

Lindernia procumbens (Krocker) Philcox

Odontites granatensis Boiss.

Pedicularis sudetica Willd.

Verbascum afyonense Hub.-Mor.

Verbascum basivelatum Hub.-Mor.

Verbascum cylleneum (Boiss. & Heldr.) Kuntze

Verbascum degenii Hal.

Verbascum purpureum (Janka) Huber-Morath

Verbascum stepporum Hub.-Mor.

Veronica euxina Turrill

Veronica oetaea L.-A. Gustavsson

Veronica turrilliana Stoj. et Stef.

SELAGINACEAE

Globularia stygia Orph. ex Boiss.

SOLANACEAE

Atropa baetica Willk.

Mandragora officinarum L.

THYMELAEACEAE

Daphne arbuscula Celak.

Daphne petraea Leybold

Daphne rodriguezii Texidor

Thymelea broterana Coutinho

TRAPACEAE

Trapa natans L.

TYPHACEAE

Typha minima Funk

Typha shuttleworthii Koch & Sonder

ULMACEAE

Zelkova abelicea (Lam.) Boiss.

UMBELLIFERAE

Angelica heterocarpa Lloyd

Angelica palustris (Besser) Hoffman

Apium bermejoi Llorens

Apium repens (Jacq.) Lag.

Athamanta cortiana Ferrarini

Bupleurum capillare Boiss. & Heldr.

Bupleuram dianthifolium Guss.

Bupleurum kakiskalae Greuter

Eryngium alpinum L.

Eryngium vivipanun Gay

Ferula orientalis L.

Ferula halophila H. Pesmen

Ferula sadleriana Ledebour

Laserpitium longiradiuni Boiss.

Naufraga balearica Constance & Cannon

Oenanthe conioides Lange

Petagnia saniculifolia Guss.

Rouya polygama (Desf.) Coincy

Seseli intracatum Boiss.

Thorella verticillatinιιndata (Thore) Briq.

VALERIANACEAE

Centranthus kellererii (Stoj. Stef. et Georg.) Stoj. et Stef.

Centranthus trinervis (Viv.) Beguinot

VIOLACEAE

Viola athois W. Becker

Viola cazorlensis Gandoger

Viola cryana Gillot

Viola delphinantha Boiss.

Viola hispida Lam.

Viola jaubertiana Mares & Vigineix

BRYOPHYTA

BRYOPSIDA: ANTHOCEROTAE

ANTHOCEROTACEAE

Notothylas orbicularis (schwein.) sull

BRYOPSIDA: HEPATICAE

AYTONIACEAE

Mannia triandra (Scop.) Grolle

CEPHALOZIACEAE

Cephalozia macounii (Aust.) Aust.

CODONIACEAE

Petalophyllum ralfsii (Wils.) Nees et Gott. ex Lehm.

FRULLANIACEAE

Frullania parvistipula Steph.

GYMNOMITRIACEAE

Marsupella profunda Lindb.

JUNGERMANNIACEAE

Jungermannia handelii (Schiffn.) Amak.

RICCIACEAE

Riccia breidleri Jur. ex Steph

RIELLACEAE

Riella helicophylla (Mont.) Hook.

SCAPANIACEAE

Scapania massalongi (K. Muell.) K. Muell.

BRYOPSIDA: MUSCI

AMBLYSTEGIACEAE

Drepanocladus vernicosus (Mitt.) Warnst.

BRUCHIACEAE

Bruchia vogesiaca Schwaegr.

BUXBAUMIACEAE

Buxbaumia viridis (Moug. ex Lam. & DC). Brid ex Moug. & Nestl.

DICRANACEAE

Atractylocarpus alpinus (Schimp. ex Milde) Lindb.

Cynodontium suecicum (H. Arn. & C. Jens.) I. Hag.

Dicranum viride (Sull. & Lesq.) Lindb.

FONTINALACEAE

Dichelyma capillaceum (With.) Myr.

FUNARIACEAE

Pyramidula tetragona (Brid.) Brid.

HOOKERIACEAE

Distichophyllum carinatum Dix. & Nich.

MEESIACEAE

Meesia longiseta Hedw.

ORTHOTRICHACEAE

Orthotrichum rogeri Brid.

SPHAGNACEAE

Sphagnum pylaisii Brid.

SPLACHNACEAE

Tayloria rudolphiana (Garov.) B.S.G.

Endemic species of the maraconesian region

PTERIDOPHYTA

ASPLENIACEAE

Asplenium azoricum Lovis

DRYOPTERIDACEAE

Polystichum drepanum (Swartz) C. Presl

HYMENOPHYLLACEAE

Hymenophyllum maderensis

ISOETACEAE

Isoetes azorica Durieu ex Milde

LYCOPODIACEAE

Diphasium madeirense (Wilee.) Rothm.

MARSILEACEAE

Marsilea azorica Launert

GYMNOSPERMAE

CUPRESACEAE

Juniperus brevifolia (Seub.) Antoine

ANGIOSPERMAE

AGAVACEAE

Dracaena draco (L.) L.

ASCLEPIADACEAE

Caralluma burchardii N.E. Brown

Ceropegia chrysantha Svent.

Vincetoxicum pannonicum (Borhidi) Holub

BERBERIDACEAE

Berberis maderensis Lowe

BORAGINACEAE

Echium gentianoides Webb ex Coincy

Echium handiense Svent.

Echium pininana Webb et Berth.

Myosotis azorica H. C. Watson

Myosotis maritima Hochst. ex Seub.

Myosotis praecox Hulphers

Onosma polyphylla Lebed.

Onosma tornensis Javorka

CAMPANULACEAE

Azorina vidalii (H. C. Watson) Feer

Musschia aurea (L.f.) DC.

Musschia wollastonii Lowe

CAPRIFOLIACEAE

Sambucus palmensis Link

CARYOPHYLLACEAE

Cerastium azoricum Hochst.

Silene nocteolens Webb et Berth

CISTACEAE

Cistus chinamadensis Bañares & Romero

Helianthemum bystropogophyllum Svent.

Helianthemum teneriffae Cosson

COMPOSITAE

Andryala crithmifolia Ait.

Argyranthemum lidii Humphries

Argyranthemum pinnatifidum (L.F.) Lowe subsp. succulentum (Lowe) Humphries

Argyranthemum winterii (Svent.) Humphries

Atractylis arbuscula Svent. & Michaelis

Atractylis preauxiana Schultz Bip.

Bellis azorica Hochst. ex Seub.

Calendula maderensis Dc.

Carlina onopordifolia Besser

Cheirolophus duranii (Burchard) Holub

Cheirolophus falsisectus Montelongo et Moraleda

Cheirolophus ghomerythus (Svent.) Holub

Cheirolophus junonianus (Svent.) Holub

Cheirolophus metlesicsii Montelongo

Cheirolophus santosabreui Santos

Cheirolophus satarataensis (Svent.) Holub

Cheirolophus tagananensis (Svent.) Holub

Helichrysum monogynum B.L. Burth. & Sunding

Helichrysum gossypinum Webb

Hypochoeris oligocephala (Svent. & D. Bramwell) Lack Lactuca watsoniana Trelease

Leotodon filii (Hochst. ex Seub.) Paiva & Orm.

Onopordum carduelinum Bolle

Onopordum nogalesii Svent.

Pericallis hadrosomus Svent.

Pericallis malvifolia (L’Hér) B. Nord.

Phagnalon benetii Lowe

Senecio hermosae Pitard

Sonchus gandogeri Pitard

Stemmacantha cynaroides

Sventenia bupleuroides Font Quer

Tanacetum o’shanahanii Febles. Marrero et Suárez

Tanacetum ptarmiciflorum (Webb) Schultz Bip.

Tolpis glabrescens Kämmer

CONVOLVULACEAE

Convolvulus caput-medusae Lowe

Convolvulus lopez-socasi Svent.

Convolvulus massonii A. Dietr.

Pharbitis preauxii Webb

CRASSULACEAE

Aeonium balsamiferum Webb et Berth.

Aeonium gomeraense Praeger

Aeonium saundersii Bolle

Aichrysum dumosum (Lowe) Praeg.

Monanthes wildpretii Bañares & Scholz

CRUCIFERAE

Crambe arborea Webb ex Christ

Crambe laevigata DG ex Christ

Crambe scoparia Svent.

Crambe sventenii B. Petters. ex Bramw. & Sunding

Parolinia schizogynoides Svent.

Sinapidendron sempervivifolium Mnzs.

CYPERACEAE

Carex malato-belizii Raymond

DIPSACACEAE

Scabiosa nitens Roem. & Schult.

ERICACEAE

Daboecia azorica Tutin & Warb.

Erica scoparia L. subsp. azorica (Hochst.) D. A. Webb

Vaccinium arctostaphylos L.

EUPHORBIACEAE

Euphorbia bourgaeana Gay ex Boiss.

Euphorbia handiensis Burchard

Euρhorbia lambii Svent.

Euphorbia stygiana H. C. Watson

GERANIACEAE

Geranium maderense Yeo

GRAMINEAE

Agrostis gracilaxa Franco

Deschampsia maderensis (Hack. et Bornm.) Buschm.

Phalaris maderensis (Mnzs.) Mnzs.

LABIATAE

Micromeria glomerata P. Pérez

Micromeria leucantha Svent. ex Pérez

Salvia herbanica Santos et Fernández

Sideritis cystosiphon Svent.

Sideritis discolor (Webb ex de Noe) Bolle

Sideritis infernalίs Bolle

Sideritis marmorea Bolle.

Teucrium abutiloides l’Her.

LEGUMINOSAE

Adenocarpus ombriosus Ceb. & Ort.

Anthyllis lemanniana Lowe

Anagyris latifolia Brouss. ex Willd.

Cicer canariensis Santos & Gweil

Dorycnium spectabile Webb & Berthel.

Genista benehoavensis (Bolle ex Svent.) Del Arco

Lotus callis-viridis D. Bramwell & D. H. Davis

Lotus azoricus P. W. Ball

Lotus eremiticus Santos

Lotus kunkellii (E. Chueca) D. Bramwell et al.

Lotus maculatus Breitfeld

Lotus pyranthus P. Perez

Teline nervosa (Esteve) A. Hansen et Sund.

Teline rosmarinifolia Webb & Berthel.

Teline salsoloides Arco & Acebes.

Vicia dennesiana H. C. Watson

LILIACEAE

Androcymbium psammlophilum Svent.

Smilax divaricata Sol. ex Wats.

MYRICACEAE

Myrica rivas-martinezii Santos.

OLEACEAE

Jasminum azoricum L.

Picconia azorica (Tutin) Knbol.

Syringa josikaea Jacq. fil.

ORCHlDACEAE

Barlia metlesicsiaca Teschner

Goodyera macrophylla Lowe

Himantoglossum caprinum (Bieb.) C. Koch.

Orchis punctulata Stev. ex Lindl.

Orchis scopulorum Summerh.

Steveniella satyrioides (Stev.) Schlechter.

PITTOSPORACEAE

Pittosporum coriaceum Dryander ex Aiton

PLANTAGINACEAE

Plantago famarae Svent.

Plantago malato-belizii Lawalree

PLUMBAGINACEAE

Limonium arborescens (Brouss.) Kuntze

Limonium dendroides Svent.

Limonium fruticans (Webb) O. Kuntze

Limonium perezii Stapf

Limonium preauxii (Webb et Berth.) O. Kuntze

Limonium spectabile (Svent.) Kunkel & Sunding

Limonium sventenii Santos & Femandez Galvan

POLYGONACEAE

Rumex azoricus Rech.

RHAMNACEAE

Frangula azorica Tutin

ROSACEAE

Bencomia brachystachya Svent.

Bencomia exstipulata Svent.

Bencomia sphaerocarpa Svent.

Chamaemeles coriacea Lindl.

Dendriopoterium pulidoi Svent.

Marcetella maderensis (Bornm.) Svent.

Pmnus lusitanica ssp. azorica (Moui.) Franco

RUTACEAE

Ruta microcarpa Svent.

SANTALACEAE

Kunkeliella canariensis Steara

Kunkeliella psilotoclada (Svent.) Stearn

Kunkeliella subsucculenta Kammer

SAPOTACEAE

Sideroxylon marmulano Banks ex Lowe

SAXIFRAGACEAE

Saxifraga portosanctana Boiss.

SCROPHULARIACEAE

Euphrasia azorica H. C. Watson

Euphrasia grandiflora Hochst.

Isoplexis ehalcantha Svent. & O’Shanahan

Isoplexis isabelliana (Webb & Berthel.) Masferrer

SELAGINACEAE

Globularia ascanii D. Bramwell & Kunkel

Globularia sarcophylla Svent.

SOLANACEAE

Solanum lidii Sunding

UMBELLIFERAE

Ammi trifoliatum (Wats.) Trel.

Bunium brevifolium Lowe

Bupleurum handiense (Bolle) Kunkel

Chaerophylum azoricum Trel.

Monizia edulis Lowe

Ferula latipinna Santos

Sanicula azorica Gunthn. ex Seub.

VIOLACEAE

Viola paradoxa Lowe

BRYOPHYTA

BRYOPSIDA: MUSCI

ECHINODIACEAE

Echinodium spinosum (Mitt.) Jur.

POTTIACEAE

Bryoerythrophyllum machadoanum (Sergio) M. Hill

THAMNIACEAE

Thamnobryum femandesii Sergio

APPENDIX II. STRICTLY PROTECTED FAUNA SPECIES

VERTEBRATES

 

( Med.) = in the Mediterranean

 

Mammals

 

INSECTIVORA

Erinaceidae

*

Atelerix algirus (Erinaceus algirus)

Soricidae

*

Crocidura suaveolens ariadne (Crodidura ariadne)

*

Crocidura russula cypria (Crocidura cypria)

 

Crocidura canariensis

Talpidae
 

Desmana moschata

 

Galemys pyrenaicus (Desmana pyrenaica)

 

MICROCHIROPTERA

 

all species except Pipistrellus pipistrellus

 

RODENTIA

Sciuridae
 

Pteromys volans (Sciuropterus russicus)

 

Sciurus anomalus

*

Spermophilus citellus (Citellus citellus)

 

Spermophilus suslicus (Citellus suslicus)

Muridae
 

Cricetus cricetus

 

Mesocricetus newtoni

*

Microtus bavaricus (Pitymys bavaricus)

 

Microtus cabrerae

 

Microtus tatricus

 

Spalax graecus

Gliridae
 

Dryomis laniger

 

Myomimus roachi (Myomimus bulgaricus)

Zapodidae
 

Sicista betulina

 

Sicista subtilis

Hystricidae
 

Hystrix cristata

 

CARNIVORA

Canidae
 

Alopex lagopus

 

Canis lupus

 

Cuon alpinus

Ursidae
 

all species

Mustelidae
 

Gulo gulo

 

Mustela eversmannii

 

Mustela lutreola (Lutreola lutreola)

 

Lutra lutra

 

Vormela peregusna

Felidae
 

Caracal caracal

 

Felis silvestris

*

Lynx pardinus (Lynx pardina)

 

Panthera pardus

 

Panthera tigris

Odobenidae
 

Odobenus rosmarus

Phocidae
 

Monachus monachus

 

Phoca hispida saimensis

 

Phoca hispida ladogensis

 

ARTIODACTYLA

Cervidae
 

Cervus elaphus corsicanus

Bovidae
 

Capra aegagrus

 

Capra pyrenaica pyrenaica

 

Gazella subgutturosa

 

Gazella dorcas

 

Ovibos moschatus

 

Rupicapra rupicapra ornata

 

CETACEA

Monodontidae
 

Monodon monoceros

Delphinidae
 

Delphinus delphis

 

Globicephala macrorhynchus

 

Globicephala melas

 

Grampus griseus

 

Lagenorhynchus acutus

 

Lagenorhynchus albirostris

 

Orcinus orca

 

Pseudorca crassidens

 

Steno bredanensis

 

Stenella coeruleoalba

 

Stenella frontalis

 

Tursiops truncatus (tursio)

Phocaenidae
 

Phocoena phocoena

Physeteridae
 

Kogia breviceps

 

Kogia simus (Med.)

 

Physeter macrocephalus (Med.)

Ziphiidae
 

Hyperoodon rostratus

 

Mesoplodon bidens

 

Mesoplodon densirostris (Med.)

 

Mesoplodon mirus

 

Ziphius cavirostris

Balaenopteridae
 

Balaenoptera acutorostrata (Med.)

 

Balaenoptera borealis (Med.)

 

Balaenoptera edeni

 

Balaenoptera physalus

 

Megaptera novaeangliae (longimana, nodosa)

 

Sibbaldus (Balaenoptera) musculus

Balaenidae
 

Balaena mysticetus

 

Eubalaena glacialis

 

Birds

 

GAVIIFORMES

Gaviidae
 

all species

 

PODICIPEDIFORMES

Podicipedidae
 

Podiceps auritus

 

Podiceps grisegena

 

Podiceps nigricollis (caspicus)

 

Podiceps ruficollis

 

PROCELLARIIFORMES

Hydrobatidae
 

all species

Procellariidae
 

Bulweria bulwerii

 

Procellaria diomedea

 

Pterodroma madeira

 

Pterodroma feae

 

Puffinus assimilis baroli

 

Puffinus puffinus

 

Puffinus yelkouan

 

PELECANIFORMES

Phalacrocoracidae
 

Phalacrocorax aristotelis (Med.)

 

Phalocrocorax pygmaeus

Pelecanidae
 

all species

 

CICONIIFORMES

Ardeidae
 

Ardea purpurea

 

Ardeola ralloides

 

Botaurus stellaris

 

Bulbucus (Ardeola) ibis

 

Casmerodius albus (Egretta alba)

 

Egretta garzetta

 

Ixobrychus minutus

 

Nycticorax nycticorax

Ciconiidae
 

all species

Threskiornithidae
 

all species

Phoenicopteridae
 

Phoenicopterus ruber

 

ANSERIFORMES

Anatidae
 

Anser erythropus

 

Branta leucopsis

 

Branta ruficollis

 

Bucephala islandica

 

Cygnus cygnus

 

Cygnus bewickii (columbianus)

 

Histrionicus histrionicus

 

Marmaronetta (Anas) angustirostris

 

Mergus albellus

 

Oxyura leucocephala

 

Polysticta stelleri

 

Somateria spectabilis

 

Tadorna tadorna

 

Tadorna ferruginea

 

FALCONIFORMES

 

all species

 

GALLIFORMES

Tetraonidae
 

Tetrao urogallus cantabricus

 

GRUIFORMES

Turnicidae
 

Turnix sylvatica

Gruidae
 

all species

Rallidae
 

Crex crex

 

Fulica cristata

 

Porphyrio porphyrio

 

Porzana porzana

 

Porzana pusilla

 

Porzana parva

Otitidae
 

all species

 

CHARADRIIFORMES

Charadriidae
 

Arenaria interpres

 

Charadrius alexandrinus

 

Charadrius dubius

 

Charadrius hiaticula

 

Charadrius leschenaulti

 

Eudromias morinellus

 

Hoplopterus spinosus

Scolopacidae
 

Calidris alba

 

Calidris alpina

 

Calidris ferruginea

 

Calidris maritima

 

Calidris minuta

 

Calidris temminckii

 

Gallinago media

 

Limicola falcinellus

 

Numenius tenuirostris

 

Tringa cinerea

 

Tringa glareola

 

Tringa hypoleucos

 

Tringa ochropus

 

Tringa stagnatilis

Recurvirostridae
 

all species

Phalaropodidae
 

all species

Burhinidae
 

Burhinus oedicnemus

Glareolidae
 

all species

Laridae
 

Chlidonias hybrida

 

Chlidonias leucopterus

 

Chlidonias niger

 

Gelochelidon nilotica

 

Hydroprogne caspia

 

Larus audouinii

 

Larus genei

 

Larus melanocephalus

 

Larus minutus

 

Larus (Xenia) sabini

 

Pagophila eburnea

 

Sterna albifrons

 

Sterna dougallii

 

Sterna hirundo

 

Sterna paradisaea (macrura)

 

Sterna sandvicensis

 

COLUMBIFORMES

Pteroclididae
 

all species

Columbidae
 

Columba bollii

 

Columba junoniae

 

CUCULIFORMES

Cuculidae
 

Clamator glandarius

 

STRIGIFORMES

 

all species

 

CAPRIMULGIFORMES

Caprimulgidae
 

all species

 

APODIFORMES

Apodidae
 

Apus caffer

 

Apus melba

 

Apus pallidus

 

Apus unicolor

 

CORACIIFORMES

Alcedinidae
 

Alcedo atthis

 

Ceryle rudis

 

Halcyon smyrnensis

Meropidae
 

Merops apiaster

Coraciidae
 

Coracias garrulus

Upopidae
 

Upopa epops

 

PICIFORMES

 

all species

 

PASSERIFORMES

Alaudidae
 

Calandrella brachydactyla

 

Calandrella rufescens

 

Chersophilus duponti

 

Eremophila alpestris

 

Galerida theklae

 

Melanocorypha bimaculata

 

Melanocorypha calandra

 

Melanocorypha leucoρtera

 

Melanocorypha yeltoniensis

Hirundinidae
 

all species

Motacillidae
 

all species

Pycnonotidae
 

Pycnonotus barbatus

Laniidae
 

all species

Bombycillidae
 

Bombycilia garrulus

Cinclidae
 

Cinclus cinclus

Troglodytidae
 

Troglodytes troglodytes

Prunellidae
 

all species

  Turdinae
 

Cercotrichas galactotes

 

Erithacus rubecula

 

Irania gutturalis

 

Luscinia luscinia

 

Luscinia megarhynchos

 

Luscinia (Cyanosylvia) svecica

 

Monticola saxatilis

 

Monticola solitarius

 

Oenanthe finischii

 

Oenanthe hispanica

 

Oenanthe isabellina

 

Oenanthe leucura

 

Oenanthe oenanthe

 

Oenanthe pleschanka (leucomela)

 

Phoenicurus ochruros

 

Phoenicurus phoenicurus

 

Saxicola dacotiae

 

Saxicola rubetra

 

Saxicola torquata

 

Tarsiger cyanurus

 

Turdus torquatus

  Sylviinae
 

all species

  Regulinae
 

all species

  Muscicapinae
 

all species

  Tίmaliinae
 

Panurus biarmicus

Paridae
 

all species

Sittidae
 

all species

Certhiidae
 

all species

Emberizidae
 

Calcarius lapponicus

 

Emberiza aureola

 

Emberiza caesia

 

Emberiza cia

 

Emberiza cineracea

 

Emberiza cirlus

 

Emberiza citrinella

 

Emberiza leucocephala

 

Emberiza melanocephala

 

Emberiza pusilla

 

Emberiza rustica

 

Emberiza schoeniclus

 

Plectrophenax nivalis

Fringillidae
 

Carduelis cannabina

 

Carduelis carduelis

 

Carduelis chloris

 

Carduelis flammea

 

Carduelis flavirostris

 

Carduelis hornemanni

 

Carduelis spinus

 

Carpodacus erythrinus

 

Coccothraustes coccothraustes

 

Fringilla teydea

Muscicapidae
 

Loxia curvirostra

 

Loxia leucoptera

 

Loxia pityopsittacus

 

Loxia scotica

 

Pinicola enucleator

 

Rhodopechys githaginea

 

Serinus citrinella

 

Serinus pusillus

 

Serinus serinus

Ploceidae
 

Montrifringilla nivalis

 

Petronia petronia

Sturnidae
 

Sturnus roseus

 

Sturnus unicolor

Oriolidae
 

Oriolus oriolus

Corvidae
 

Cyanopica cyanus

 

Nucifraga caryocatactes

 

Perisoreus infaustus

 

Pyrrhocorax graculus

 

Pyrrhocorax pyrrhocorax

 

Reptiles

 

TESTUDINES

Testudinidae
 

Testudo graeca

 

Testudo hermanni

 

Testudo marginata

Emydidae

Emys orbicularis

*

Mauremys caspica1)

Dermochelyidae
 

Dermochelys coriacea

Cheloniidae
 

Caretta caretta

 

Chelonia mydas

 

Eretmochelys imbricata

 

Lepidochelys kempii

Trionychidae
 

Rafetus euphraticus

 

Trionyx triunguis

 

SAURIA

Gekkonidae
 

Cyrtodactylus kotschyi

 

Tarentola angustimentalis

 

Tarentola boettgeri

 

Tarentola delalandii

 

Tarentola gomerensis

 

Phyllodactylus europaeus

Agamidae

*

Stellio stellio (Agama stellio)

Chamaeleontidae
 

Chamaeleo chamaeleon

Lacertidae
 

Algyroides fitzingeri

 

Algyroides marchi

 

Algyroides moreoticus

 

Algyroides nigropunctatus

*

Alchaeolacerta bedriagae (Lacerta bedriagae)

*

Alchaeolacerta monticola (Lacerta monticola)

 

Gallotia galloti

*

Gallotia simonyi (Lacerta simonyi)

 

Gallotia stehlini

 

Lacerta agilis

 

Lacerta clarkorum

 

Lacerta dugesii

 

Lacerta graeca

 

Lacerta horvathi

 

Lacerta lepida

 

Lacerta parva

 

Lacerta princeps

 

Lacerta schreiberi

 

Lacerta trilineata

 

Lacerta viridis

 

Ophisops elegans

 

Podarcis erhardii

 

Podarcis filfolensis

 

Podarcis lilfordi

 

Podarcis melisellensis

 

Podarcis milensis

 

Podarcis muralis

 

Podarcis peloponnesiaca

 

Podarcis pityusensis

 

Podarcis sicula

 

Podarcis taurica

 

Podarcis tiliguerta

 

Podarcis wagleriana

Anguidae
 

Ophisaurus apodus

Scincidae
 

Ablepharus kitaibelii

 

Chalcides bedriagai

 

Chalcides ocellatus

 

Chalcides sexlineatus

*

Chalcides simonyi (Chalcides occidentalis)

 

Chalcides viridianus

 

Ophiomorus punctatissimus

 

OPHIDIA

Colubridae
 

Coluber cypriensis

 

Coluber gemonensis

 

Coluber hippocrepis

*

Coluber jugularis2)

*

Coluber najadum3)

 

Coluber viridiflavus

 

Coronella austriaca

 

Elaphe longissima

 

Elaphe quatuorlineata

 

Elaphe situla

 

Natrix megalocephala

 

Natrix tessellata

 

Telescopus fallax

Viperidae
 

Vipera albizona

 

Vipera ammodytes

 

Vipera barani

 

Vipera kaznakovi

 

Vipera latasti

*

Vipera lebetina4)

 

Vipera pontica

 

Vipera ursinii

 

Vipera wagneri

 

Vipera xanthina

 

Amphibians

 

CAUDATA

Salamandridae
 

Chioglossa lusitanica

 

Euproctus asper

 

Euproctus montanus

 

Euproctus platycephalus

*

Mertensiella luschani (Salamandra luschani)

*

Salamandra atra5)

 

Salamandrina terdigitata

 

Triturus carnifex

 

Triturus cristatus

 

Triturus dobrogicus

 

Triturus italicus

 

Triturus karelinii

 

Triturus montandoni

Plethodontidae

*

Speleomantes flavus (Hydromantes flavus)

*

Speleomantes genei (Hydromantes genei)

*

Speleomantes imperialis (Hydromantes imperialis)

*

Speleomantes italicus (Hydromantes italicus)

*

Speleomantes supramontis (Hydromantes supramontis)

Proteidae
 

Proteus anguinus

ANURA

Discoglossidae
 

Alytes cisternasii

 

Alytes muletensis

 

Alytes obstetricans

 

Bombina bombina

 

Bombina variegata

 

Discoglossus galganoi

 

Discoglossus jeanneae

 

Discoglossus montalentii

 

Discoglossus pictus

 

Discoglossus sardus

 

Neurergus crocatus

 

Neurergus strauchi

Pelobatidae
 

Pelobates cultripes

 

Pelobates fuscus

 

Pelobates syriacus

 

Pelodytes caucasicus

Bufonidae
 

Bufo calamita

 

Bufo viridis

Hylidae
 

Hyla arborea

 

Hyla meridionalis

 

Hyla sarda

Ranidae
 

Rana arvalis

 

Rana dalmatina

 

Rana holtzi

 

Rana iberica

 

Rana italica

 

Rana latastei

 

Fish

 
CHONDRICHTHYES
 

PLEUROTREMATA

Cetorhinidae
 

Cetorhinus maximus (Med.)

Lamnidae
 

Carcharodon carcharias (Med.)

 
OSTEICHTHYES
 

PETROMYZONIFORMES

Petromyzonidae
 

Lethenteron zanandrai (Med.)

 

ACIPENSERIFORMES

Acipenseridae
 

Acipenser naccarii

 

Acipenser sturio

 

Huso huso (Med.)

 

SALMONIFORMES

Umbridae
 

Umbra krameri

 

CYPRINIFORMES

Cyprinidae
 

Pomatoschistus canestrinii (Med.)

 

Pomatoschistus tortonesei (Med.)

 

SYNENTOGNATHI

Belonidae
 

Hippocampus hippocampus (Med.)

 

Hippocampus ramulosus (Med.)

 

ATHERINIFORMES

Cyprinodontidae
 

Aphanius fasciatus (Med.)

 

Aphanius iberus (Med.)

 

Valencia hispanica

 

Valencia leutourneuxi

 

PERCIFORMES

Percidae
 

Romanichthys valsanicola

 

Zingel asper

 

CHIMAERIFORMES

Chimaeridae
 

Mobula mobular (Med.)

 

INVERTEBRATES

 

Arthropods

 

INSECTA

Mantodea
 

Apteromantis aptera

Ephemenoptera
 

Palingenia longicauda

Odonata
 

Aeshna viridis

 

Brachythemis fuscopalliata

 

Calopteryx syriaca

 

Coenagrion freyi

 

Coenagrion mercuriale

 

Cordulegaster trinacriae

 

Gomphus graslinii

 

Leucorrhinia albifrons

 

Leucorrhinia caudalis

 

Leucorrhinia pectoralis

 

Lindenia tetraphylla

 

Macromia splendens

 

Ophiogomphus cecilia

 

Oxygastra curtisii

 

Stylurus (= Gomphus) flavipes

 

Sympecma braueri

Orthoptera
 

Baetica ustulata

 

Saga pedo

Coleoptera
 

Buprestis splendens

 

Carabus olympiae

 

Cerambyx cerdo

 

Cucujus cinnaberinus

 

Dytiscus latissimus

 

Graphoderus bilineatus

 

Osmoderma eremita

 

Rosalia alpina

Lepidoptera
 

Apatura metis

 

Coenonympha hero

 

Coenonympha oedippus

 

Erebia calcaria

 

Erebia christi

 

Erebia sudetica

 

Eriogaster catax

 

Euphydryas (Eurodryas) aurinia

 

Fabriciana elisa

 

Hyles hippophaes

 

Hypodryas maturna

 

Lopinga achine

 

Lycaena dispar

 

Maculinea arion

 

Maculinea nausithous

 

Maculinea teleius

 

Melanargia arge

 

Papilio alexanor

 

Papilio hospiton

 

Parnassius apollo

 

Parnassius mnemosyne

 

Plebicula golgus

 

Polyommatus galloi

 

Polyommatus humedasae

 

Proserpinus prosperpina

 

Zerynthia polyxena

 

ARACHNIDA

Araneae
 

Macrothele calpeiana

 

CRUSTACEA

Decapoda
 

Ocypode cursor (Med.)

 

Pachyplasma giganteum (Med.)

 

Molluscs

 

GASTROPODA

Dyotocardia
 

Gibbula nivosa (Med.)

 

Patella ferruginea (Med.)

 

Patella nigra (Med.)

Monotocardia
 

Charonia rubicunda (= C. lampas = C. nodiferum) (Med.)

 

Charonia tritonis (= C. seguenziae) (Med.)

 

Dendropoma petraeum (Med.)

 

Erosaria spurca (Med.)

 

Luria lurida (= Cyproea lurida) (Med.)

 

Mitra zonata (Med.)

 

Ranella olearia (Med.)

 

Schilderia achatidea (Med.)

 

Tonna galea (Med.)

 

Zonaria pyrum (Med.)

Stylommatophora
 

Caseolus calculus

 

Caseolus commixta

 

Caseolus sphaerula

*

Discus defloratus6)

 

Discus guerinianus

 

Discula leacockiana

 

Discula tabellata

 

Discula testudinalis

 

Discula turricula

 

Elona quimperiana

 

Geomalacus maculosus

 

Geomitra moniziana

 

Helix subplicata

 

Leiostyla abbreviata

 

Leiostyla cassida

 

Leiostyla corneocostata

 

Leiostyla gibba

 

Leiostyla lamellosa

 

BIVALVIA

Unionoida
 

Margaritifera auricularia

Mytiloida
 

Lithophaga lithophaga (Med.)

 

Pinna pernula (Med.)

Myoida
 

Pholas dactylus (Med.)

 

Echinoderms

 

ASTERIDAE

 

Asterina pancerii (Med.)

 

Ophidiaster ophidianus (Med.)

 

ECHINIDAE

 

Centrostephanus longispinus (Med.)

 

Cnidarians

 

HYDROZOA

 

Errina aspera (Med.)

 

ANTHOZOA

 

Astroides calycularis (Med.)

 

Gerardia savaglia (Med.)

 

Sponges

 

PORIFERA

 

Aplysina cavernicola (Med.)

 

Asbestopluma hypogea (Med.)

 

Axinelle polyploïdes (Med.)

 

Petrobiona massiliana (Med.)

1) Mauremys caspica has been divided into two new species:

Mauremys caspica Mauremys leprosa (Mauremys caspica leprosa)

2) Coluber jugularis has been divided into two new species:

Coluber jugularis Coluber caspius (Coluber jugularis caspius)

3) Coluber najadum has been divided into two new species:

Coluber najadum Coluber rubriceps (Coluber najadum rubriceps)

4) Vipera lebetina has been divided into two new species:

Vipera lebetina Vipera schweizeri (Vipera lebetina schweizeri)

5) Salamandra atra has been divided into two new species:

Salamandra atra Salamandra lanzai (Salamandra atra lanzai)

6) Discus defloratus: This species is no longer recognised as a taxonomically valid species as it was described from a few specimens, now recognised as belonging to a different species of Discus.

Notes to Appendix

* Asterisks have been written where the name of the species has been changed to a more recent one, but the old name is kept in brackets.

Footnotes have been used to update taxonomically some taxa.

APPENDIX III. Protected fauna species

Mammals
 

INSECTIVORA

Erinaceidae

Erinaceus europaeus

Soricidae

all species

 

MICROCHIROPTERA

Vespertilionidae

Pipistrellus pipistrellus

 

DUPLICIDENTATA

Leporidae

Lepus timidus

Lepus capensis (europaeus)

 

RODENTIA

Sciuridae

Sciurus vulgaris

Marmota marmota

Castoridae

Castor fiber

Gliridae

all species

Microtidae

Microtus ratticeps (oeconomus)

Microtus nivalis (lebrunii)

Microtus cabrerae

 

CETACEA

all species not mentioned in Appendix II

 

CARNIVORA

Mustelidae

Meles meles

Mustela erminea

Mustela nivalis

Putorius (Mustela) putorius

Martes martes

Martes foina

Vormela peregusna

Viverridae

all species

Felidae

Falis catus (silvestris)

Lynx lynx

Phocidae

Phoca vitulina

Pusa (Phoca) hispida

Pagophilus groenlandicus (Phoca groenlandica)

Erignathus barbatus

Halichoerus grypus

Cystophora cristata

 

ARTIODACTYLA

Suidae

Sus scrofa meridionalis

Cervidae

all species

Bovidae

Bison bonasus

Ovis aries (musimon, ammon)

Capra ibex

Capra pyrenaica

Rupicapra rupicapra

 
Birds

All species not included in Appendix II with the exception of:

Larus marinus

Larus fuscus

Larus argentatus

Columba palumbus

Passer domesticus

Sturnus vulgaris

Garrulus glandarius

Pica pica

Corvus monedula

Corvus frugilegus

Corvus corone (corone and comix)

 
Reptiles

All species not included in Appendix II

 
Amphibians

All species not included in Appendix II

 

Fish

PETROMYZONIFORMES

Petromyzonidae

Eudontomyzon hellenicum

Eudontomyzon mariae

Eudontomyzon vladykovi

Lampetra fluviatilis

Lampetra planeri

Lampetra zanandreai

Petromyzon marinus

ACIPENSERIFORMES

Acipenseridae

Acipenser ruthenus

Acipenser stellatus

Acipenser sturio

Huso huso

CLUPEIFORMES

Clupeidae

Alosa alosa

Alosa fallax

Alosa pontica

SALMONIFORMES

Coregonidae

Coregonus (all species)

Tfiymallidae

Thymallus thymallus

Salmonidae

Hucho hucho Salmo salar (*)

CYPRINIFORMES

Cyprinidae

Abramis ballerus

Abramis sapa

Abramis vimba

Alburnoides bipunctatus

Alburnus albidus

Aspius aspius

Barbus bocagei

Barbus comiza

Barbus meridionalis

Barbus microcephalus

Barbus peloponensis

Barbus plebejus

Barbus sclateri

Barbus steindachneri

Chalcalburnus chalcoides

Chondrostoma genei

Chondrostoma kneri

Chondrostoma lemingi

Chondrostoma lusitanicum

Chondrostoma nasus

Chondrostoma phoxinus

Chondrostoma polylepis

Chondrostoma soetta

Chondrostoma toxostoma

Chondrostoma willkommi

Gobio albipinnatus

Gobio kessleri

Gobio uranoscopus

Leucaspius delineatus

Leucaspius stymphalicus

Leuciscus illyricus

Leuciscus lucumotis

Leuciscus microlepis

Leuciscus polylepis

Leuciscus pyrenaicus

Leuciscus soufia

Leuciscus svallize

Leuciscus turskyi

Leuciscus ukliva

Pachychilon pictum

Pelecus cultratus

Phoxinellus adspersus

Phoxinellus hispanicus

Pseudophoxinus marathonicus

Pseudophoxinus stymphalicus

Rhodeus sericeus

Rutilus albumoides

Rutilus arcasii

Rutilus frissii

Rutilus graecus

Rutilus lemmingii

Rutilus macedonicus

Rutilus macrolepidotus

Rutilus pigus

Rutilus racovitzai

Rutilus rubilio

Cobitidae

Cobitis elongata

Cobitis hassi

Cobitis larvata

Cobitis paludicola

Cobitis taenia

Cobitis trichonica

Misgurnis fossilis

Sabanejewia aurata

Subanejewia calderoni

SILURIFORMES

Siluridae

Siluris aristotelis

Siluris glanis

ATHERINIFORMES

Cyprinodontidae

Aphanius fasciatus

Aphanius iberus

GASTEROSTEIFORMES

Syngnathidae

Syngnathus abaster

Syngnathus nigrolineatus

Gasterosteidae

Pungitius hellenicus

Puntitius platygaster

SCORPAENIFORMES

Cottidae

Cottus poecilopus

Myoxocephalus quadricornis

PERCIFORMES

Percidae

Gymnocephalus baloni

Gymnocephalus schraetzer

Stizostedion volgense

Zingel zingel

Zingel streber

Blenniidae

Blennius fluviatilis

Gobiidae

Gobius fluviatilis

Gobius kessleri

Gobius nigricans

Gobius ophiocephalus

Gobius syrman

Gobius thressalus

Padogobius panizzai

Padogobius martensi

Pomatoschistus canestrini

Pomatoschistus microps

Pomatoschistus minutus

Proterorhinus marmoratus

Serranidae

Epinephelus marginatus (in Mediterranean)

Sciaenidae

Sciæna umbra (in Mediterranean)

Umbrina cirrosa (in Mediterranean)

PLEUROTREMATA

Lamnidae

Isurus oxyrinchus (in Mediterranean)

Lamna nasus (in Mediterranean)

Carcharhinidae

Prionace glauca (in Mediterranean)

Squatinidae

Squatina squatina (in Mediterranean)

HYPOTREMATA

Rajidae

Raja alba (in Mediterranean)

CHIMAERIFORMES

Chimaeridae

Mobula mobular (in Mediterranean)

 

INVERTEBRATES

Arthropods

INSECTA

Coleoptera

Lucanus cervus

Lepidoptera

Graellsia isabellae

CRUSTACEA

Decapoda

Astacus astacus

Austropotamobius pallipes

Austropotamobius torrentium

Homarus gammarus (in Mediterranean)

Maja squinado (in Mediterranean)

Palinurus elephas (in Mediterranean)

Scyllarides latus (in Mediterranean)

Scyllarides pigmaeus (in Mediterranean)

Scyllarus arctus (in Mediterranean)

Molluscs

GASTROPODA

Stylommatophora

Helix pomatia

BIVALVIA

Unionoida

Margaritifera margaritifera

Unio elongatulus

Microcondylaea compressa

Annelids

HIRUDINEA

Arhynchobdellae

Hirudo medicinalis

Sponges

PORIFERA

Hippospongia communis (in Mediterranean)

Spongia agaricina (in Mediterranean)

Spongia officinalis (in Mediterranean)

Spongia zimocca (in Mediterranean)

Cnidarians

HEXACORALLIA

Antipathes sp. plur. (in Mediterranean)

ALCIONARIA

Corallium rubrun (in Mediterranean)

Echinoderms

ECHINOIDEA

Paracentrotus lividus (in Mediterranean)

 
 
 

(*) The provisions for this appendix shall not apply to salmon in sea waters.

APPENDIX IV. Prohibited means and methods of killing, capture and other forms of exploitation

FRESHWATER FISH

Explosives

Firearms

Poisons

Anaesthetics

Electricity with alternating current

Artificial light sources

CRAYFISH (Decapoda)

Explosives

Poisons

Vertaling : NL

Verdrag inzake het behoud van wilde dieren en planten en hun natuurlijk leefmilieu in Europa

Preambule

De Lid-Staten van de Raad van Europa en de andere ondertekenaars van dit Verdrag,

Overwegende dat het doel van de Raad van Europa is het tot stand brengen van een grotere eenheid tussen zijn leden;

Overwegende dat het de wil van de Raad van Europa is samen te werken met andere Staten op het gebied van het behoud van de natuur;

Erkennende dat de in het wild voorkomende dier- en plantesoorten een natuurlijk erfgoed vormen van esthetische, wetenschappelijke, culturele, recreatieve, economische en intrinsieke waarde, en dat het van belang is dit natuurlijke erfgoed te beschermen en door te geven aan de komende generaties;

Erkennende de essentiële rol van de in het wild voorkomende dieren plantesoorten bij de instandhouding van het biologisch evenwicht;

Vaststellende dat tal van in het wild voorkomende dier- en plantesoorten steeds minder voorkomen en dat sommige hiervan met uitsterven worden bedreigd;

Zich ervan bewust dat het in stand houden van de natuurlijke leefmilieus een van de wezenlijke bestanddelen is van de bescherming en het behoud van de in het wild voorkomende dier- en plantesoorten;

Erkennende dat met de instandhouding van de in het wild voorkomende dier- en plantesoorten rekening dient te worden gehouden door de Regeringen bij hun nationale doelstellingen en programma’s en dat een vorm van internationale samenwerking tot stand dient te worden gebracht in het bijzonder om de trekkende diersoorten te behouden;

Zich bewust zijnde van de vele verzoeken om gemeenschappelijk optreden van Regeringen of internationale instanties, met name de verzoeken van de Conferentie van de Verenigde Naties over het leefmilieu van 1972 en van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa;

Verlangende in het bijzonder om, op het gebied van de instandhouding van het leven in het wild, de aanbevelingen op te volgen die zijn vervat in Resolutie nr. 2 van de Tweede Europese Ministers Conferentie inzake het Leefmilieu,

Zijn overeengekomen als volgt:

HOOFDSTUK I. Algemene bepalingen

Artikel 1

  • 1 Dit Verdrag heeft ten doel te zorgen voor de instandhouding van de in het wild voorkomende dier- en plantesoorten en de daarbij behorende natuurlijke leefmilieus, met name die soorten en die leefmilieus voor de instandhouding waarvan de samenwerking van verschillende Staten is vereist, en een zodanige samenwerking te bevorderen.

  • 2 Bijzondere aandacht wordt besteed aan die soorten, met inbegrip van de trekkende soorten, die met uitsterven worden bedreigd en die kwetsbaar zijn.

Artikel 2

De Verdragsluitende Partijen nemen de nodige maatregelen om de populaties van in het wild voorkomende dier- en plantesoorten te handhaven of te brengen op een niveau dat met name overeenkomt met hetgeen vanuit ecologisch, wetenschappelijk en cultureel standpunt is vereist, daarbij rekening houdend met de vereisten op economisch en recreatief gebied en met de behoeften van ondersoorten, variëteiten of vormen die plaatselijk worden bedreigd.

Artikel 3

  • 1 Iedere Verdragsluitende Partij neemt de nodige maatregelen ter bevordering van een nationaal beleid voor de instandhouding van de in het wild voorkomende dier- en plantesoorten en de natuurlijke leefmilieus, waarbij bijzondere aandacht wordt besteed aan die soorten die met uitsterven worden bedreigd en die kwetsbaar zijn, vooral aan endemische soorten, en aan bedreigde leefmilieus, in overeenstemming met de bepalingen van dit Verdrag.

  • 2 Iedere Verdragsluitende Partij verbindt zich ertoe om bij haar beleid op het gebied van ruimtelijke ordeningen ontwikkeling en bij haar maatregelen tegen verontreiniging, rekening te houden met de instandhouding van de in het wild voorkomende dier- en plantesoorten.

  • 3 Iedere Verdragsluitende Partij bevordert de voorlichting en de verspreiding van algemene informatie betreffende de noodzaak tot het instandhouden van de in het wild voorkomende dier- en plantesoorten alsmede de daarbij behorende leefmilieus.

HOOFDSTUK II. Bescherming van de leefmilieus

Artikel 4

  • 1 Iedere Verdragsluitende Partij neemt passende en noodzakelijke maatregelen in de vorm van wetten en voorschriften om de leefmilieus van de in het wild voorkomende dier- en plantesoorten te beschermen, in het bijzonder van de soorten, genoemd in de bijlagen I en II, en om de bedreigde natuurlijke leefmilieus in stand te houden.

  • 2 De Verdragsluitende Partijen houden bij hun beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening en ontwikkeling, rekening met de behoeften van de instandhouding van de in het vorige lid bedoelde beschermde gebieden ten einde iedere achteruitgang van deze gebieden zo veel mogelijk te vermijden of te verminderen.

  • 3 De Verdragsluitende Partijen verbinden zich ertoe bijzondere aandacht te besteden aan de bescherming van de gebieden die van belang zijn voor de in de bijlagen II en III genoemde trekkende soorten en die gunstig liggen ten opzichte van de trekroutes, zoals overwinterings-, rust-, voeder-, broed- of ruiplaatsen.

  • 4 De Verdragsluitende Partijen verbinden zich ertoe hun inspanningen ter bescherming van de in dit artikel bedoelde natuurlijke leefmilieus voor zover nodig te coördineren wanneer deze zijn gelegen in gebieden die zich over de landgrenzen uitstrekken.

HOOFDSTUK III. Instandhouding van de soorten

Artikel 5

Iedere Verdragsluitende Partij neemt passende en noodzakelijke maatregelen in de vorm van wetten en voorschriften om te zorgen voor bijzondere bescherming van de in het wild voorkomende plantesoorten, genoemd in bijlage I. Het opzettelijk plukken, verzamelen, afsnijden of ontwortelen van bedoelde planten is verboden. Iedere Verdragsluitende Partij verbiedt voor zover nodig het in het bezit hebben of de verkoop van deze soorten.

Artikel 6

Iedere Verdragsluitende Partij neemt passende en noodzakelijke maatregelen in de vorm van wetten en voorschriften om te zorgen voor bijzondere bescherming van de in het wild voorkomende diersoorten, genoemd in Bijlage II. Waar het deze soorten betreft, is met name verboden:

  • a. iedere vorm van opzettelijk vangen, in bezit houden en opzettelijk doden;

  • b. het opzettelijk aantasten of vernielen van broed- of rustplaatsen;

  • c. het opzettelijk verstoren van de in het wild voorkomende diersoorten, met name gedurende de broedperiode, de periode waarin de jongen afhankelijk zijn, en de overwinteringsperiode, voor zover hiermee duidelijk wordt ingegaan tegen de doelstellingen van dit Verdrag;

  • d. het opzettelijk vernielen of rapen van eieren in de natuur of het in het bezit houden van eieren, zelfs wanneer deze leeg zijn;

  • e. het houden en het binnenslands verhandelen van deze dieren, hetzij levend hetzij dood, met inbegrip van opgezette dieren, en van ieder gemakkelijk te herkennen deel of produkt van deze dieren, voor zover zulks bijdraagt tot de doeltreffendheid van de bepalingen van dit artikel.

Artikel 7

  • 1 Iedere Verdragsluitende Partij neemt passende en noodzakelijke maatregelen in de vorm van wetten en voorschriften ter bescherming van de in het wild voorkomende diersoorten, genoemd in bijlage III.

  • 2 Voor iedere exploitatie van de in het wild voorkomende diersoorten, genoemd in bijlage III, worden voorschriften vastgesteld ten einde deze populaties niet in gevaar te brengen, rekening houdend met het bepaalde in artikel 2.

  • 3 Deze maatregelen omvatten met name:

    • a. het instellen van gesloten seizoenen en/of het treffen van andere maatregelen waarbij de exploitatie wordt geregeld;

    • b. het instellen van een tijdelijk of plaatselijk verbod van exploitatie, indien daartoe aanleiding bestaat, ten einde de bestaande populaties in staat te stellen weer op peil te komen;

    • c. het uitvaardigen van voorschriften, indien daartoe aanleiding bestaat, voor het verkopen het houden, of vervoeren met het oog op verkoop, of het ten verkoop aanbieden van wilde dieren, hetzij levend hetzij dood.

Artikel 8

Wat betreft het vangen of het doden van de in het wild voorkomende diersoorten, genoemd in bijlage III, en in de gevallen waarin afwijkingen overeenkomstig artikel 9 zijn toegestaan ten aanzien van de soorten, genoemd in bijlage II, verbieden de Verdragsluitende Partijen het gebruik van alle niet-selectieve middelen voor het vangen en het doden alsmede van de middelen die plaatselijk de verdwijning ten gevolge kunnen hebben of de rust ernstig kunnen verstoren van de populaties van een soort, in het bijzonder de middelen, genoemd in bijlage IV.

Artikel 9

  • 1 Iedere Verdragsluitende Partij mag afwijken van het bepaalde in de artikelen 4, 5, 6 en 7 alsmede van het verbod tot het gebruik van de middelen bedoeld in artikel 8, mits er geen andere bevredigende oplossing bestaat en de afwijkingen geen aantasting met zich brengen van het voortbestaan van de desbetreffende populatie:

    • - ter bescherming van de flora en fauna;

    • - ter voorkoming van belangrijke schade aan gewassen, veestapel, bossen, visgronden, wateren en andere vormen van bezit;

    • - in het belang van de volksgezondheid en de openbare veiligheid, de veiligheid in de lucht of andere openbare belangen van essentiële aard;

    • - ten behoeve van onderzoek en onderwijs, repopulatie, het opnieuw uitzetten van exemplaren alsmede voor noodzakelijk telen, kweken en fokken;

    • - ten einde het onder streng gecontroleerde omstandigheden mogelijk te maken op selectieve wijze en in beperkte mate bepaalde wilde dieren en planten in kleine hoeveelheden te verzamelen, te houden of op iedere andere verantwoorde wijze te exploiteren.

  • 2 De Verdragsluitende Partijen leggen iedere twee jaar aan de Permanente Commissie een verslag voor over de afwijkingen krachtens het vorige lid. In deze verslagen moeten worden vermeld:

    • - de populaties die vallen onder of die hebben gevallen onder de afwijkingen en, zo mogelijk, het aantal betrokken exemplaren;

    • - de toegestane middelen voor het doden of het vangen;

    • - de omstandigheden, wat betreft risico, tijd en plaats, waaronder tot deze afwijkingen is besloten;

    • - de autoriteit die bevoegd is te verklaren dat aan deze omstandigheden is voldaan en bevoegd is besluiten te nemen omtrent de middelen die mogen worden aangewend, en binnen welke grenzen, alsmede omtrent de personen, belast met de uitvoering;

    • - de uitgevoerde controle.

HOOFDSTUK IV. Bijzondere bepalingen betreffende trekkende soorten

Artikel 10

  • 1 Naast de maatregelen aangeduid in de artikelen 4, 6, 7 en 8, verbinden de Verdragsluitende Partijen zich ertoe hun inspanningen te coördineren voor de instandhouding van de trekkende soorten, genoemd in de bijlagen II en III, waarvan het verspreidingsgebied zich uitstrekt over hun grondgebied.

  • 2 De Verdragsluitende Partijen nemen maatregelen ten einde ervoor te zorgen dat de gesloten seizoenen en/of andere maatregelen waarbij de exploitatie wordt geregeld, ingesteld krachtens het derde lid, letter a, van artikel 7, goed overeenkomen met de behoeften van de trekkende soorten, genoemd in bijlage III.

HOOFDSTUK V. Aanvullende bepalingen

Artikel 11

  • 1 Bij de uitvoering van de bepalingen van dit Verdrag verbinden de Verdragsluitende Partijen zich ertoe:

    • a. samen te werken telkens wanneer dit wenselijk is en met name wanneer deze samenwerking de doeltreffendheid zou kunnen verhogen van de maatregelen, genomen krachtens de andere artikelen van dit Verdrag;

    • b. de onderzoekswerkzaamheden die verband houden met de doelstellingen van dit Verdrag, te stimuleren en te coördineren.

  • 2 Iedere Verdragsluitende Partij verbindt zich ertoe:

    • a. te bevorderen dat in het wild voorkomende inheemse dier- en plantesoorten opnieuw worden uitgezet, wanneer deze maatregel zal bijdragen tot de instandhouding van een soort die met uitsterven wordt bedreigd, mits eerst, rekening houdend met de ervaringen van de andere Verdragsluitende Partijen, wordt bestudeerd of een zodanige maatregel doeltreffend en aanvaardbaar is;

    • b. het uitzetten van niet-inheemse soorten aan strenge controle te onderwerpen.

  • 3 Iedere Verdragsluitende Partij deelt aan de Permanente Commissie mede welke soorten op haar grondgebied totale bescherming genieten en niet voorkomen in de bijlagen I en II.

Artikel 12

De Verdragsluitende Partijen kunnen voor de instandhouding van de in het wild voorkomende dier- en plantesoorten alsmede van de daarbij behorende natuurlijke leefmilieus, strengere maatregelen nemen dan die waarin dit Verdrag voorziet.

HOOFDSTUK VI. Permanente Commissie

Artikel 13

  • 1 Voor de toepassing van dit Verdrag wordt een Permanente Commissie ingesteld.

  • 2 Iedere Verdragsluitende Partij kan zich in de Permanente Commissie laten vertegenwoordigen door een of meer afgevaardigden. Iedere afvaardiging beschikt over één stem. De Europese Economische Gemeenschap oefent, op de gebieden die tot haar bevoegdheden behoren, haar stemrecht uit met een aantal stemmen dat gelijk is aan het aantal van haar Lid-Staten die Partij zijn bij dit Verdrag; de Europese Economische Gemeenschap oefent haar stemrecht niet uit in de gevallen waarin de betrokken Lid-Staten hun stemrecht uitoefenen en dit geldt ook omgekeerd.

  • 3 Iedere Lid-Staat van de Raad van Europa die geen Partij is bij het Verdrag, kan zich in de Commissie laten vertegenwoordigen door een waarnemer.

    De Permanente Commissie kan met algemene stemmen iedere Staat die geen lid is van de Raad van Europa en die geen Partij is bij het Verdrag, uitnodigen zich bij een van haar bijeenkomsten te laten vertegenwoordigen door een waarnemer.

    Iedere organisatie of instelling die technisch gekwalificeerd is op het gebied van de bescherming, de instandhouding of het beheer van in het wild voorkomende dieren en planten en de daarbij behorende leefmilieus, en die behoort tot een van de volgende categorieën:

    • a. internationale organisaties of instellingen, hetzij gouvernementeel hetzij niet-gouvernementeel, alsmede nationale gouvernementele organisaties of instellingen;

    • b. nationale niet-gouvernementele organisaties of instellingen die daartoe zijn erkend door de Staat waarin zij zijn gevestigd, kan de Secretaris-Generaal van de Raad van Europa, ten minste drie maanden voor de bijeenkomst van de Commissie, mededelen dat zij wenst zich door waarnemers op die bijeenkomst te laten vertegenwoordigen. Zij worden toegelaten, tenzij een derde van de Verdragsluitende Partijen ten minste één maand voor de bijeenkomst de Secretaris-Generaal heeft medegedeeld dat zij zich hiertegen verzetten.

  • 4 De Permanente Commissie wordt bijeengeroepen door de Secretaris-Generaal van de Raad van Europa en houdt haar eerste bijeenkomst binnen één jaar na de datum van inwerkingtreding van het Verdrag. Zij komt vervolgens ten minste eenmaal in de twee jaar bijeen en bovendien wanneer de meerderheid van de Verdragsluitende Partijen hierom verzoekt.

  • 5 De meerderheid van de Verdragsluitende Partijen vormt het noodzakelijke quorum om een bijeenkomst van de Permanente Commissie te houden.

  • 6 Met inachtneming van de bepalingen van dit Verdrag, stelt de Permanente Commissie haar eigen huishoudelijk reglement vast.

Artikel 14

  • 1 De Permanente Commissie is belast met het toezicht op de toepassing van dit Verdrag en kan met name:

    • - de bepalingen van dit Verdrag, met inbegrip van de bijlagen daarvan regelmatig bezien en onderzoeken welke wijzigingen eventueel nodig zijn;

    • - de Verdragsluitende Partijen aanbevelingen doen omtrent de te nemen maatregelen voor de uitvoering van dit Verdrag;

    • - passende maatregelen aanbevelen om het publiek op de hoogte te houden van de werkzaamheden ondernomen in het kader van dit Verdrag;

    • - het Comité van Ministers aanbevelingen doen omtrent het uitnodigen van Staten die geen lid van de Raad van Europa zijn, tot dit Verdrag toe te treden;

    • - ieder voorstel doen dat erop is gericht de doeltreffendheid van dit Verdrag te verhogen en dat met name ten doel heeft om met Staten die geen Partij bij dit Verdrag zijn, overeenkomsten te sluiten waardoor de instandhouding van soorten of van groepen van soorten doeltreffender wordt.

  • 2 Voor de uitvoering van haar taak kan de Permanente Commissie, op eigen initiatief bijeenkomsten beleggen van groepen deskundigen.

Artikel 15

Na iedere bijeenkomst doet de Permanente Commissie aan het Comité van Ministers van de Raad van Europa een verslag toekomen over haar werkzaamheden en over de werking van het Verdrag.

HOOFDSTUK VII. Wijzigingen

Artikel 16

  • 1 Iedere wijziging van de artikelen van dit Verdrag, voorgesteld door een Verdragsluitende Partij of door het Comité van Ministers, wordt medegedeeld aan de Secretaris-Generaal van de Raad van Europa en door hem ten minste twee maanden voor de bijeenkomst van de Permanente Commissie gezonden aan de Lid-Staten van de Raad van Europa, aan iedere ondertekenaar, aan iedere Verdragsluitende Partij, aan iedere Staat die is uitgenodigd dit Verdrag te ondertekenen overeenkomstig het bepaalde in artikel 19 en aan iedere Staat die is uitgenodigd ertoe toe te treden overeenkomstig het bepaalde in artikel 20.

  • 2 Iedere wijziging die is voorgesteld overeenkomstig het bepaalde in het vorige lid wordt onderzocht door de Permanente Commissie, die:

    • a. voor wijzigingen van de artikelen 1 tot en met 12, de tekst die met een meerderheid van drie vierde der uitgebrachte stemmen is aangenomen, ter aanvaarding voorlegt aan de Verdragsluitende Partijen;

    • b. voor wijzigingen van de artikelen 13 tot en met 24, de tekst die met een meerderheid van drie vierde der uitgebrachte stemmen is aangenomen, ter goedkeuring voorlegt aan het Comité van Ministers. Nadat deze tekst is goedgekeurd wordt deze aan de Verdragsluitende Partijen ter aanvaarding voorgelegd.

  • 3 ledere wijziging wordt van kracht op de dertigste dag nadat alle Verdragsluitende Partijen de Secretaris-Generaal hebben medegedeeld dat zij de wijziging hebben aanvaard.

  • 4 Het bepaalde in de leden 1, 2, letter a, en 3 van dit artikel is van toepassing op het aannemen van nieuwe bijlagen bij dit Verdrag.

Artikel 17

  • 1 Iedere wijziging van de bijlagen bij dit Verdrag, voorgesteld door een Verdragsluitende Partij of door het Comité van Ministers, wordt medegedeeld aan de Secretaris-Generaal van de Raad van Europa en door hem ten minste twee maanden voor de bijeenkomst van de Permanente Commissie gezonden aan de Lid-Staten van de Raad van Europa, aan iedere ondertekenaar, aan iedere Verdragsluitende Partij, aan iedere Staat die is uitgenodigd dit Verdrag te ondertekenen overeenkomstig het bepaalde in artikel 19 en aan iedere Staat die is uitgenodigd ertoe toe te treden overeenkomstig het bepaalde in artikel 20.

  • 2 Iedere wijziging voorgesteld overeenkomstig het bepaalde in het vorige lid, wordt onderzocht door de Permanente Commissie, die deze wijziging kan aannemen met een meerderheid van twee derde van de Verdragsluitende Partijen. De aangenomen tekst wordt medegedeeld aan de Verdragsluitende Partijen.

  • 3 Drie maanden nadat een wijziging is aangenomen door de Permanente Commissie en tenzij een derde van de Verdragsluitende Partijen bezwaren kenbaar heeft gemaakt, wordt deze wijziging ten aanzien van de Verdragsluitende Partijen die geen bezwaren kenbaar hebben gemaakt, van kracht.

HOOFDSTUK VIII. Regeling van geschillen

Artikel 18

  • 1 De Permanente Commissie bevordert, voor zover nodig, een minnelijke schikking bij ieder geschil waartoe de uitvoering van dit Verdrag aanleiding zou kunnen geven.

  • 2 Ieder geschil tussen Verdragsluitende Partijen betreffende de uitlegging of toepassing van dit Verdrag, dat niet is opgelost op grond van het bepaalde in het vorige lid of door middel van onderhandelingen tussen de partijen bij het geschil, wordt, op verzoek van een van hen aan arbitrage onderworpen, tenzij deze partijen anders overeenkomen. Iedere partij wijst een scheidsman aan en beide scheidsmannen wijzen een derde scheidsman aan. Indien, met inachtneming van het bepaalde in het derde lid van dit artikel, een van de partijen binnen drie maanden na het verzoek om arbitrage haar scheidsman niet heeft aangewezen, wordt deze op verzoek van de andere partij, binnen een nieuwe termijn van drie maanden aangewezen door de president van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Op dezelfde wijze wordt te werk gegaan indien de beide scheidsmannen binnen drie maanden na de aanwijzing van de beide eerste scheidsmannen geen overeenstemming kunnen bereiken over de keuze van de derde scheidsman.

  • 3 In geval van een geschil tussen twee Verdragsluitende Partijen waarvan de een Lid-Staat is van de Europese Economische Gemeenschap, die zelf Verdragsluitende Partij is, richt de andere Verdragsluitende Partij het verzoek om arbitrage zowel aan deze Lid-Staat als aan de Gemeenschap, die beide bedoelde Partij, binnen twee maanden na ontvangst van het verzoek, ervan in kennis stellen of de Lid-Staat dan wel de Gemeenschap of de Lid-Staat te zamen met de Gemeenschap als partij zullen optreden bij het geschil. Wanneer deze kennisgeving niet binnen genoemde termijn wordt gedaan, worden de Lid-Staat en de Gemeenschap geacht op te treden als een en dezelfde partij bij het geschil voor de toepassing van de bepalingen betreffende de vorming en de werkwijze van het scheidsgerecht. Dit is ook het geval wanneer de Lid-Staat en de Gemeenschap gezamenlijk optreden als partij bij het geschil.

  • 4 Het scheidsgerecht stelt zijn eigen procedureregels vast. De beslissingen worden genomen met meerderheid van stemmen. Zijn uitspraak is definitief en bindend.

  • 5 Iedere partij bij het geschil draagt de kosten van de scheidsman die zij heeft aangewezen en de partijen dragen gelijkelijk de kosten van de derde scheidsman alsmede de andere aan de arbitrage verbonden kosten.

HOOFDSTUK IX. Slotbepalingen

Artikel 19

  • 1 Dit Verdrag staat open voor ondertekening door de Lid-Staten van de Raad van Europa en de Staten die geen lid van de Raad zijn en die hebben deelgenomen aan het opstellen van het Verdrag, alsmede de Europese Economische Gemeenschap.

    Tot aan de datum van zijn inwerkingtreding staat het Verdrag tevens open voor ondertekening door iedere andere Staat die tot ondertekening ervan wordt uitgenodigd door het Comité van Ministers.

    Het Verdrag dient te worden bekrachtigd, aanvaard of goedgekeurd. De akten van bekrachtiging, aanvaarding of goedkeuring worden nedergelegd bij de Secretaris-Generaal van de Raad van Europa.

  • 2 Het Verdrag treedt in werking op de eerste dag van de maand nadat er drie maanden zijn verlopen sinds de datum waarop vijf Staten, waaronder ten minste vier Lid-Staten van de Raad van Europa, hebben verklaard zich gebonden te achten door het Verdrag overeenkomstig het bepaalde in het vorige lid.

  • 3 Ten aanzien van iedere ondertekenende Staat, of de Europese Economische Gemeenschap, die op een later tijdstip verklaart zich door het Verdrag gebonden te achten, treedt het Verdrag in werking op de eerste dag van de maand nadat er drie maanden zijn verstreken sinds de datum van nederlegging van de akte van bekrachtiging, aanvaarding of goedkeuring.

Artikel 20

  • 1 Na de inwerkingtreding van dit Verdrag, kan het Comité van Ministers van de Raad van Europa, na overleg met de Verdragsluitende Partijen, iedere Staat die geen lid van de Raad is en die overeenkomstig het bepaalde in artikel 19 is uitgenodigd het Verdrag te ondertekenen maar dit nog niet heeft gedaan, alsmede iedere andere Staat die geen lid van de Raad is, uitnodigen tot het Verdrag toe te treden.

  • 2 Ten aanzien van iedere toetredende Staat, treedt het Verdrag in werking op de eerste dag van de maand, volgend op een periode van drie maanden na de datum van nederlegging van de akte van toetreding bij de Secretaris-Generaal van de Raad van Europa.

Artikel 21

  • 1 Iedere Staat kan bij de ondertekening of bij de nederlegging van zijn akte van bekrachtiging, aanvaarding, goedkeuring of toetreding, het gebied of de gebieden aanwijzen waarop dit Verdrag van toepassing is.

  • 2 Iedere Verdragsluitende Partij kan bij de nederlegging van haar akte van bekrachtiging, aanvaarding, goedkeuring of toetreding of op elk later tijdstip, door middel van een aan de Secretaris-Generaal van de Raad van Europa gerichte verklaring de toepassing van dit Verdrag uitbreiden tot ieder ander in de verklaring aangewezen gebied waarvan zij de internationale betrekkingen behartigt of ten behoeve waarvan zij bevoegd is verbintenissen aan te gaan.

  • 3 Elke overeenkomstig het vorige lid afgelegde verklaring kan, met betrekking tot ieder in die verklaring aangewezen gebied, worden ingetrokken door middel van een aan de Secretaris-Generaal gerichte kennisgeving. De intrekking wordt van kracht op de eerste dag van de maand, volgend op een periode van zes maanden na de datum van ontvangst van de kennisgeving door de Secretaris-Generaal.

Artikel 22

  • 1 Iedere Staat kan bij de ondertekening of bij de nederlegging van de akte van bekrachtiging, aanvaarding, goedkeuring of toetreding, een of meer voorbehouden maken ten aanzien van bepaalde soorten, genoemd in de bijlagen I tot en met III en/of voor bepaalde van deze in het voorbehoud of in de voorbehouden aangeduide soorten, ten aanzien van bepaalde middelen of methoden bij de jacht en andere vormen van exploitatie, genoemd in bijlage IV. Voorbehouden van algemene aard zijn niet toegestaan.

  • 2 Iedere Verdragsluitende Partij die de toepassing van dit Verdrag uitbreidt tot een gebied, aangewezen in de in het tweede lid van artikel 21 bedoelde verklaring, kan, wat dat gebied betreft, een of meer voorbehouden maken overeenkomstig het bepaalde in het vorige lid.

  • 3 Geen enkel ander voorbehoud is toegestaan.

  • 4 Iedere Verdragsluitende Partij die een voorbehoud heeft gemaakt krachtens het eerste en tweede lid van dit artikel, kan dit voorbehoud geheel of gedeeltelijk intrekken door middel van een aan de Secretaris-Generaal van de Raad van Europa gerichte kennisgeving. De intrekking wordt van kracht op de datum van ontvangst van de kennisgeving door de Secretaris-Generaal.

Artikel 23

  • 1 Iedere Verdragsluitende Partij kan te allen tijde dit Verdrag opzeggen door middel van een aan de Secretaris-Generaal van de Raad van Europa gerichte kennisgeving.

  • 2 De opzegging wordt van kracht op de eerste dag van de maand, volgend op een periode van zes maanden na de datum van ontvangst van de kennisgeving door de Secretaris-Generaal.

Artikel 24

De Secretaris-Generaal van de Raad van Europa stelt de Lid-Staten van de Raad van Europa, iedere ondertekenende Staat, de Europese Economische Gemeenschap, indien deze dit Verdrag ondertekent, alsmede iedere Verdragsluitende Partij in kennis van:

  • a. iedere ondertekening;

  • b. de nederlegging van iedere akte van bekrachtiging, aanvaarding, goedkeuring of toetreding;

  • c. iedere datum van inwerkingtreding van dit Verdrag overeenkomstig de artikelen 19 en 20;

  • d. iedere mededeling gedaan overeenkomstig het bepaalde in het derde lid van artikel 13;

  • e. ieder verslag opgesteld ingevolge het bepaalde in artikel 15;

  • f. iedere wijziging of iedere nieuwe bijlage, aanvaard overeenkomstig de artikelen 16 en 17 alsmede de datum waarop deze wijziging of deze nieuwe bijlage van kracht wordt;

  • g. iedere verklaring, afgelegd overeenkomstig het bepaalde in het tweede en derde lid van artikel 21;

  • h. ieder voorbehoud, gemaakt overeenkomstig het bepaalde in het eerste en tweede lid van artikel 22;

  • i. de intrekking van ieder voorbehoud, gedaan overeenkomstig het bepaalde in het vierde lid van artikel 22;

  • j. iedere kennisgeving, gedaan overeenkomstig het bepaalde in artikel 23 alsmede de datum waarop de opzegging van kracht wordt.

TEN BLIJKE WAARVAN de ondergetekenden, daartoe behoorlijk gemachtigd, dit Verdrag hebben ondertekend.

GEDAAN te Bern op 19 september 1979, in de Engelse en de Franse taal, zijnde beide teksten gelijkelijk gezaghebbend, in een enkel exemplaar, dat zal worden nedergelegd in het archief van de Raad van Europa. De Secretaris-Generaal van de Raad van Europa zal daarvan een voor eensluidend gewaarmerkt afschrift toezenden aan elk van de Lid-Staten van de Raad van Europa, aan iedere ondertekenende Staat, aan de Europese Economische Gemeenschap, indien deze het Verdrag ondertekent, alsmede aan iedere Staat die wordt uitgenodigd dit Verdrag te ondertekenen of ertoe toe te treden.

BIJLAGE I. Streng beschermde plantesoorten

[Red: De tekst van de vertaling is niet beschikbaar.]

BIJLAGE II. Streng beschermde diersoorten

[Red: De tekst van de vertaling is niet beschikbaar.]

BIJLAGE III. Beschermde diersoorten

[Red: De tekst van de vertaling is niet beschikbaar.]

BIJLAGE IV. Verboden middelen en methoden bij de jacht en andere vormen van exploitatie

[Red: De tekst van de vertaling is niet beschikbaar.]